27 Mayıs 1960 tarihinde gerçekleşen askeri darbe, dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın idamıyla sonuçlanarak, Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçti. Bu darbe, Türkiye'de demokrasiye karşı yapılan ilk müdahale olarak hafızalara kazındı.

AK Parti Genel Merkez İnsan Hakları Başkanlığı tarafından 27 Mayıs 1960 Darbesi’nin yıldönümü dolayısıyla Türkiye geneli 81 il teşkilatı eş zamanlı olarak basın açıklaması yapıldı.

AK Parti Kahramanmaraş İl Binasında ise açıklamayı İl Başkanı Cüneyt Doğan yaptı.

"TÜRK DEMOKRASİSİNE İLK HANÇER"

27 Mayıs Darbesi'nin Türk demokrasisine saplanan ilk hançer olduğunu belirten Başkan Doğan şu açıklamalarda bulundu:

"Türk demokrasisine ilk hançerin saplandığı toplum mühendisliğinin temelleri, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olan 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi ile atılmıştır. 27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bırakmıştır."

ADNAN MENDERES VE DEMOKRASİ MÜCADELESİ

Doğan, Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının, dönemin tek partili CHP yönetimine karşı büyük bir zafer kazandığını ve Türkiye'yi modernleştirme yolunda önemli adımlar attıklarını vurguladı:

"Dönemin tek partili CHP yönetimiyle girdikleri seçim yarışında rekor oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa süre içinde gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlatmışlardır. Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu’dan silmeye çalışan CHP iktidarının anti-demokratik uygulamalarını izale etmiş, tek parti rejiminin en büyük ayıplarından 'Türkçe Ezan' uygulamasını kaldırarak Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermişlerdir."

27 MAYIS DARBESİ VE YASSIADA YARGILAMALARI

1960 yılında askerin müdahalesiyle Çankaya Köşkü'ne çevrilen namlular, demokratik yönetimi hedef aldı. Seçilmiş yöneticiler tutuklandı ve Yassıada'da adaletten uzak bir yargılama süreci başlatıldı:

"Devlet ve vatandaşın kuvvetli bağından rahatsız olanlar çeşitli yalan ve iftiralarla 1960 yılında, askerin namlusunun Çankaya Köşkü’ne çevrilmesini sağlamışlardır. Doğrudan millete savaş açan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime anti-demokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari 'Yassıada Yargılamaları' ile masum insanları hukuk dışı şekilde idam etmiştir."

Kahramanmaraş Büyükşehir, Bayram Öncesi Ulu Çınarların Temizlik ve Bakımını Üstlendi Kahramanmaraş Büyükşehir, Bayram Öncesi Ulu Çınarların Temizlik ve Bakımını Üstlendi

15 TEMMUZ VE DEMOKRASİ ZAFERİ

27 Mayıs'tan yarım asır sonra, 15 Temmuz 2016'da benzer bir darbe girişimi yaşandı. Ancak bu kez millet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde darbeye karşı durdu:

"Üzerinden yarım asırdan fazla geçmesine rağmen benzer bir senaryo da 15 Temmuz’da sahnelenmeye çalışılmıştır. Ancak Milletimiz vakur duruşuyla, millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını 15 Temmuz’da son kez bozmuş; Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir."

"HİÇ BİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ"

Doğan, Türkiye'de darbe dönemlerinin kapandığını ve demokrasi mücadelesinin süreceğini belirterek, demokrasi şehitlerini andı:

"Bu vesile ile Türkiye’de darbe dönemlerinin kapandığını ve darbelere karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyor; demokrasi ve özgürlüklerin daim olması adına canlarını feda eden Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız."

Editör: İsa Aslantaş