Kahramanmaraş’ta yıkım oranı yüzde 95 Kahramanmaraş’ta yıkım oranı yüzde 95

Yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat depremleri, Kahramanmaraş ve Adıyaman başta olmak üzere 10 ilde büyük yıkıma sebep oldu.

Deprem bölgesinde, yıkılan binaların enkazları temizlenirken aynı zamanda ağır hasarlı binaların yıkımı da devam ediyor.

Bu süreçte, AKEDAŞ Elektrik Dağıtım A.Ş., deprem sonrası bölgede yaşanan yoğun yeniden yapılanma sürecine paralel olarak Kahramanmaraş ve Adıyaman'da yeni şebekelerin kurulumu için büyük bir özveriyle çalışıyor.

ELEKTRİK ALTYAPISININ YENİDEN İNŞASI

Depremlerin etkisiyle hasar gören elektrik altyapısının planlanan bakım ve onarım çalışmaları hızla devam ediyor.

AKEDAŞ, bu süreçte hem yaşam hem de ticaret alanları için abonelik başvurularında önemli bir artış yaşandığını belirtti.

YENİ ABONELİK BAŞVURU SÜREÇLERİ

Şirket, abonelik başvuru süreçleriyle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Depremler sonrasında bölgede yaşanan yoğun yapılanma süreci, konteynerlerin kurulmasına paralel olarak abonelik başvurularında artışa neden oldu.

Şirket, başvuru sürecinde istenen evrakların doğru ve eksiksiz olarak ibraz edilmesinin başvuruların hızlı bir şekilde sonuçlandırılması ve enerji bağlantılarının sağlanması için kritik önem taşıdığını vurguladı.

EVRAK İBRAZINDA ÖNEMLİ HATIRLATMA

Şirketin yaptığı açıklamada, başvuru süreçlerinde tüketiciler arasında evrak ibrazıyla ilgili yanlış anlaşılmaların yaşandığı ve bu durumun zaman zaman sorunlara neden olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Şirketimiz iş ve işlemleri T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Mevzuatları doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Bağlantı başvurusu esnasında ibraz edilmesi gereken belgeler açıkça belirtilmektedir." denildi.

OHAL SÜRECİ VE BELGELER

Bölgedeki yıkıcı depremler sonucunda acıların hala taze olması ve yaşanan yıkımın boyutlarının değerlendirilmesiyle, OHAL sürecinde tüketiciler adına iş ve işlemlerin kolaylaştırılması amacıyla belgelerin talep edilmediği ifade edildi.

OHAL sürecinin sona ermesiyle birlikte normalleşme sürecinde başvuru ve bağlantı süreçlerinde ilgili belgelerin talep edildiği vurgulandı.