AK Parti'nin Kira Politikası Çelişki Dolu: VGM'den Yüzde 900 Zam! AK Parti'nin Kira Politikası Çelişki Dolu: VGM'den Yüzde 900 Zam!

Yeni haftaya girerken, Türk Lirası karşısında gözle görülür bir yükseliş kaydeden altın fiyatları, ekonomi gündeminin odak noktasına yerleşti.

2024 yılının başından bu yana zirve seviyesini koruyan ve hem küçük hem de büyük yatırımcılar için 'güvenli liman' olarak görülen altın, Dolar'ın Türk Lirası karşısında kırdığı rekorlar ve Orta Doğu'daki artan gerilimin etkisiyle hareketleniyor.

ABD-ÜRDÜN SINIRINDAKİ SALDIRI VE ALTIN FİYATLARINA ETKİSİ

Geçtiğimiz günlerde, ABD'nin Ürdün-Suriye sınırındaki askeri üssüne yönelik insansız hava aracı (İHA) saldırısı ve bu saldırıda 3 ABD askerinin hayatını kaybetmesi, uluslararası piyasalarda endişe dalgası yarattı.

Bu gelişme, savaş dönemlerinin vazgeçilmez yatırım aracı olan altının fiyatlarını etkiledi.

Cuma günkü kapanışta ons altın 2 bin 20 Dolar, gram altın 1.969 TL, çeyrek altın 3 bin 361 TL, Cumhuriyet altını 13 bin 831 TL ve gümüş ise 22,21 TL seviyelerinden işlem görmüştü.

Yeni haftaya başlarken, ons altın 2 bin 32 Dolara, gram altın 1.932 TL'ye, çeyrek altın ve Cumhuriyet altını sırasıyla 3 bin 353 TL ve 13 bin 797 TL seviyelerinden, gümüş ise 22,48 TL'den işlem görüyor.

ORTA DOĞU'DAKİ ARTAN GERİLİM VE ALTIN FİYATLARINA YANSIMASI

ABD'nin Ürdün-Suriye sınırındaki üssüne yapılan saldırının ardından, Husiler de Aden Körfezi'nde bulunan ABD donanmasına ait "Lewis B Puller" gemisini hedef aldıklarını açıkladı.

Bu saldırının, Filistin halkına destek ve ABD ile İngiltere'nin Yemen'e yönelik politikalarına karşı bir tepki olarak gerçekleştirildiği belirtildi.

Ortadoğu'daki bu tırmanan jeopolitik gerilim, altın fiyatlarının haftaya yükselişle başlamasına önemli ölçüde katkı sağladı.

FED'İN KRİTİK FAİZ KARARI VE ALTIN FİYATLARI ÜZERİNE ETKİLERİ

Bir yandan devam eden savaş gerilimi, diğer yandan ise ABD Merkez Bankası (FED) tarafından bu hafta açıklanacak kritik faiz kararı, altın fiyatları üzerinde belirleyici rol oynuyor.

Piyasa analistleri, FED'in faizleri sabit tutma eğiliminde olduğunu düşünse de, özellikle FED Başkanı Powell'ın yapacağı açıklamalarda, ilk faiz indiriminin zamanlamasıyla ilgili ipuçları aranıyor.

Bu beklentiler, altın piyasasında dalgalanmalara neden olabilir.