Türkiye, 6 Şubat 2023 tarihinde saat 04.17'de "asrın felaketi" olarak nitelendirilen büyük bir depremle sarsıldı. Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem, 11 ilde şiddetli etkilere neden oldu. Saniyeler içinde binlerce kişi enkaz altında kalarak hayatını kaybetti.

İKİNCİ DEPREM HÜSRAN YARATTI

Olayın ardından bölgede 13.24'te Kahramanmaraş merkezli 7,6 büyüklüğünde ikinci bir deprem daha yaşandı. Toplamda 50 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği Kahramanmaraş depremleri, Türkiye'yi yasa boğdu.

ANTAKYA İÇİN KRİTİK UYARI

Kahramanmaraş depremlerinin etkilediği Hatay'da yapılan araştırmalarda, Ankara Üniversitesi Yer Bilimleri Uygulama Araştırma Merkezi tarafından TÜBİTAK desteğiyle bir çalışma başlatıldı. 

Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu, Hatay'ın Antakya şehri için kritik bir uyarıda bulundu.

Sokak Hayvanlarına Yeni Düzenleme: TBMM'ye Sunuldu! Sokak Hayvanlarına Yeni Düzenleme: TBMM'ye Sunuldu!

asrin-felaketi_2

"ANTAKYA BUGÜNKÜNDEN DAHA DA KÖTÜ BİR DURUMA DÜŞEBİLİR"

Prof. Dr. Kadıoğlu, Antakya'nın gerilme hareketi ile oluşan fay hattının henüz kırılmadığını belirterek, "Kırıldığı zaman Antakya, mevcut haliyle bugünkünden daha da kötü bir duruma düşebilir" dedi. Asi Nehri'nin fay hattının üstünden geçtiğini vurgulayan Kadıoğlu, buna paralel birkaç fay hattının daha bulunduğunu ifade etti.

"KURALLARA UYULMAZSA, BU FELAKETİ BİR DAHA YAŞARIZ"

Antakya'nın tarihi yapısına dikkat çeken Prof. Dr. Kadıoğlu, bölgenin daha önce 18 kez yıkıldığını hatırlatarak, "Eğer kurallara uyulmazsa, bu felaketi bir daha yaşar, bir daha görürüz" şeklinde uyarılarda bulundu.

Antakya'da sivil kuruluşların eski binaların aynı şekilde yeniden yapılmasını talep ettiğini belirten Kadıoğlu, nitelikli tarihi binaların restore edilmesi gerektiğini vurguladı.

asrin-felaketi_1

"BİLİME İNANALIM"

Antakya çevresindeki kültürel tarihi mirasın zarar gördüğü binaların yer içi görüntülemelerine yönelik çalışmaları anlatan Kadıoğlu, "Bilime inanalım. Önce bilim, ondan sonra kültürel mirasımızı koruyalım" dedi.

Niteliksiz binaların tamamının yıkılması gerektiğini belirten Kadıoğlu, bilimsel çalışmalara dayanmayan inşaatların tekrar yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Editör: İsa Aslantaş