Kahramanmaraş, 11 ilde etkisini gösteren depremin ardından yıkılan binalar ve hayatını kaybeden vatandaşlar için bir korkuç sahne oldu. Ancak, bu felaketin ardından nedenler üzerine yapılan araştırmalar devam ediyor.

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ HEYETİ ARAŞTIRMASINI TAMAMLADI

Kahramanmaraş'ta 70 kişinin yaşamını yitirdiği Bad-ı Saba konutlarıyla ilgili önemli bir bilirkişi raporu sonuçlandırdı. Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden gelen bir heyet, konutların yıkılma nedenlerini inceleyerek dikkate değer sonuçlara ulaştı.

Yapılan Araştırma Sonuçlarına Göre:

Araştırma sonuçlarına göre, çelik donatı çubukları üzerinde yapılan çekme deneylerinde, temel, perde, kolon, kiriş ve döşeme yapımında kullanılan nervürlü donatı çubuklarının ilgili standartlara uygun olduğu tespit edildi. Kirişli radye temel sistemi içinde yer alan temel kirişlerinin kesit açısından yeterli olduğu belirlendi. Sadece bazı asansör çevresindeki sürekli temel kirişleri, zemin taşıma gücü açısından sınırlara yakın bir şekilde yetersiz bulunsa da genel olarak kabul edilebilir düzeydeydi. Proje verilerine dayalı yapılan analizler, kolonların kesit ve donatı alanı açısından yeterli olduğunu gösterdi.

Raporda ayrıca perde duvarların da kabul edilebilir bir düzeyde olduğu ve proje verilerine göre yapılan analizler sonucunda perdelerin çoğunluğunun kesit ve donatı alanı açısından yeterli olduğu belirtildi. Ancak, bazı perde duvarlarının kayma güvenliği açısından sınırlara yakın yetersiz olduğu, yine de kabul edilebilir düzeyde olduğu raporda yer aldı. Aynı şekilde, kirişlerin kesit ve donatı alanı açısından da yeterli olduğu sonucuna varıldı.

Kahramanmaraş'ta nefes kesen 'torbacı' operasyonu! Enselendiler Kahramanmaraş'ta nefes kesen 'torbacı' operasyonu! Enselendiler

"SORUMLU KİŞİ BULUNMAMAKTADIR"

Raporda "Soruşturma dosyası üzerinden yapılan inceleme, değerlendirme ve elde edilen bulgular neticesinde, söz konusu binada projelendirme, yapım ve iş bitimi aşamalarında 2007- Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik ve İmar Kanunu esaslarına uyulduğu görülmüştür. Proje, Yapım ve iş bitimim aşamalarında, tarafımıza ulaşan bilgiler doğrultusunda, herhangi bir sorumlu kişi bulunmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

Kahramanmaraş'ta yaşanan bu trajik deprem sonrası Bad-ı Saba konutlarıyla ilgili yayınlanan bilirkişi raporu, gelecekte benzer olayların önlenmesi için önemli bir belge olarak kayıtlara geçti.

Editör: İsa Aslantaş