Memurlar ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SSK) ve Bağkur emeklilerinin zam oranı yüzde 49,25'e yükselerek en düşük emekli aylığını 7.500 liradan 10 bin liraya taşıdı.

Bu önemli zam kararının ardından emekli maaşlarına yönelik gözler şimdi bayram ikramiyelerine çevrildi.

BAYRAM İKRAMİYELERİNE YÖNELİK ARTAN BEKLENTİ

2024 yılının "Emekliler Yılı" ilan edilmesi ve yerel seçimlerin etkisiyle, ikramiyelere yapılacak zam beklentisi gündemde önemli bir yer tutuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, geçtiğimiz günlerde emeklilerin bayram ikramiyesinin artırılması talebine hazır olduklarını belirterek bu yönde bir sinyal verdi.

Yüzde 25 Zam Sınırı Kalktı! Ev ve İş Yeri Kiraları Ne Kadar Artacak? Yüzde 25 Zam Sınırı Kalktı! Ev ve İş Yeri Kiraları Ne Kadar Artacak?

YASAL DEĞİŞİKLİKLER İLE İKRAMİYELERE YENİ BİR BAKIŞ

Bu hafta Meclis'e sunulması planlanan 8. Yargı Paketi ile birlikte, çalışma hayatını ilgilendiren konuları içeren torba yasa görüşülecek. Kanal D Ana Haber'e göre, emekli ikramiyesine yapılacak artışı sağlayacak düzenleme de bu torba yasa içerisinde yer alacak ve mart ayında yasalaşması bekleniyor.

İKRAMİYELERE YÖNELİK ÜÇ FARKLI SENARYO

Bayram ikramiyelerine yapılacak zam oranıyla ilgili olarak masada üç farklı senaryo bulunuyor. Şu anda ikramiyenin net 2 bin lira olduğu düşünülerek yapılan hesaplamalara göre:

  • Yüzde 50 zamda 3 bin lira,
  • Yüzde 100 zamda 4 bin lira,
  • Yüzde 150 zamda ise 5 bin lira ödeme yapılması bekleniyor.
Editör: İsa Aslantaş