Türk tiyatrosunun iz bırakan isimlerinden biri olan Beklan Algan, sahnedeki performanslarıyla olduğu kadar eğitmen kimliği ve yönetmenlik başarılarıyla da dikkat çeken bir sanatçıydı.

GENÇLİK YILLARI VE SPORA İLGİSİ
1933 yılında Erzurum'da doğan Mehmet Beklan Algan, Robert Koleji'ni tamamladıktan sonra Ayla Algan ile evlendi. Spora olan ilgisiyle Fenerbahçe basketbol takımında yer alarak 1954'te Galatasaray'ı yenmelerine katkı sağladı.

SAHNE SANATINA YOLCULUK
Maden mühendisliği eğitimi için Amerika'ya gittiğinde, eşiyle birlikte sahne eğitimi aldı. ABD'de birçok tiyatro oyununda profesyonel olarak yer aldıktan sonra Türkiye'ye döndü ve 1961'de Şehir Tiyatroları'na katıldı. Sinema kariyerine 1964'te "Karanlıkta Uyananlar" filmiyle adım atan Algan, "İstanbul Macerası" ve "Karanfilli Kadın" gibi önemli filmlerde rol aldı, aynı zamanda yönetmenlik yaptı.

Astrolojik zeka haritası: Bu burçlar cehennemde VIP Astrolojik zeka haritası: Bu burçlar cehennemde VIP

SANATTA İZ BIRAKAN YILLAR
Muhsin Ertuğrul'un ayrılmasının ardından Şehir Tiyatroları'ndan ayrılan Algan, kendi tiyatro sahnesi olan Bakırköy Halk Evleri Deneme Sahnesi'ni 1970'te kurdu. Berlin'de bulunduğu dönemde, Tuncel Kurtiz, Şener Şen ve Macit Koper gibi sanatçılarla işçi tiyatrosu yaptı (1980-1984). Tiyatro alanında birçok ödül kazandı ve genç oyuncuların yetişmesine katkıda bulunarak eğitim çalışmalarına odaklandı.

SON YILLARI VE VEFATI
27 Eylül 2010'da lösemi tedavisi gördüğü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde yaşamını yitiren Beklan Algan'ın cenazesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları "Muhsin Ertuğrul Sahnesi"'nde düzenlenen törenin ardından Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazının sonrasında Aşiyan Mezarlığı'na defnedildi.

BEKLAN ALGAN'IN ÖLÜMÜNÜN ARDINDA BIRAKTIĞI İZ
Mehmet Beklan Algan'ın ölümü, Türk tiyatrosu için büyük bir kayıp olarak değerlendirildi. Sanat dünyasına bıraktığı izler ve genç nesillere kazandırdığı bilgi birikimi ile unutulmayacak bir sanatçı olarak anılmaya devam ediyor.