Döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların etkisiyle akaryakıt fiyatları son dönemde sürekli değişiklik gösteriyor. En son 13 Eylül'de benzine 2 lira 3 kuruş, 14 Eylül'de ise motorine 1 lira 64 kuruş zam yapılmıştı. Bu ardışık zamların sonrasında, akaryakıt fiyatlarına bu sefer bir indirim haberi geldi.

BENZİN FİYATLARINDA İNDİRİM BEKLENİYOR

27 Eylül Çarşamba gününden itibaren geçerli olmak üzere, benzine 1 lira 15 kuruşluk bir indirim yapılması bekleniyor. İndirim gerçekleşirse, İstanbul'da benzinin litresi 37 lira 41 kuruşa, İzmir'de 38 lira 11 kuruşa, Ankara'da ise 38 lira 1 kuruşa kadar düşebilir. Bu indirim, motorin fiyatlarının hala 40 liranın üzerinde seyrettiği bir dönemde gelecek.

Yıl sonu dolar ve enflasyon tahmininde düşüş Yıl sonu dolar ve enflasyon tahmininde düşüş

SEÇİM SONRASI AKARYAKIT FİYATLARI YÜZDE 100 ARTIŞ GÖSTERDİ

Son dönemde art arda gelen zamlar, Mayıs ayında gerçekleştirilen seçimlerden önce benzinde 19 lira seviyelerinde olan litre fiyatını, motorinde ise 18 lira seviyelerinde bulunan litre fiyatını neredeyse iki katına çıkardı. Bu fiyat artışları, tüketicilerin bütçelerini olumsuz etkiliyor.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMA YÖNTEMİ

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları belirlenirken, gümrüksüz rafineri fiyatına Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) payı eklenerek, KDV hariç rafineri satış fiyatı hesaplanır. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında günlük olarak yayınlanan CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belirli bir fiyat değişim farkıyla gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı belirlenir. Bu hesaplama sonucunda, dağıtım firmaları tarafından uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketlere ve bölgelere göre küçük farklılıklar gösterebilir.