Facebook ve Instagram’da bu tuzağa dikkat!

Facebook ve Instagram’da bu tuzağa dikkat!

Uzmanlar sosyal medyada 40 bin sahte profili inceledi ve dolandırıcıların en sık kullandığı yöntemleri ortaya çıkardı.


Facebook’un aktif kullanıcı sayısı 2 milyarı aşarken, Instagram da 1 milyar kullanıcıya hızla yaklaşıyor.


40 bin sahte sosyal medya hesabını inceleyen uzmanlar, dolandırıcılık amaçlı sahte sosyal medya hesaplarının sadece iki yılda 11 kat arttığını kaydetti.


Instagram tarafından paylaşılan verilere göre, her gün 200 milyonu aşkın Instagram kullanıcısı, markalara veya önemli kişilere ait profilleri ziyaret ediyor. Sosyal medyadan sunulan teklif ve kuponlar, siber saldırganların da en çok başvurduğu dolandırıcılık yöntemlerinden birisini oluşturuyor.
Araştırmada, dolandırıcılık amaçlı açılan sahte hesapların %48’inin, zararlı linklere yönlendirmek için kullanıldığı görülüyor.


Sahte hesapların %38’i ise, sosyal medya kullanıcılarını kimlik bilgilerini çalmaya yönelik oltalama (phishing) sayfalarına yönlendiriyor. Üstelik araştırmaya göre dolandırıcılar, saldırılarının etkisini artırmak için Instagram ve Facebook gibi platformlarda reklam vermekten de çekinmiyor.


Sahte hesaplar, halka mal olmuş marka ve kişilere ait hesapları ele geçirme, veri kaybı ve müşteri dolandırıcılığı gibi pek çok vaka hem son kullanıcıyı hem de hesap sahiplerini risk altında bırakıyor.


 


 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2018, 07:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER