Resmi ilana dayalı yerel gazetelerin geleceği yok!

Resmi ilana dayalı yerel gazetelerin geleceği yok!

Gazeteciler Federasyonu Gnl Baş. Yard. Yılmaz Karaca; sırtını resmi ilanlara dayayan gazetelerin geleceğinin görünmediğini söyledi.


Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili Yılmaz Karaca, ”Resmi ilanla yaşayan gazeteler artık bitecektir. Satmayan, özel sektörden pay almayan gazeteler kesinlikle yaşamayacaktır” dedi.

Yılmaz Karaca, Trakya Gazeteciler Cemiyeti genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Edirne gibi küçük illerde gazetecilik yapmanın çok zor olduğunu söyledi.


Türkiye’de Anadolu basınının yaygın basından daha fazla satar duruma geldiğini   belirten Karaca, şunları kaydetti:


”Benim kendi kentim Eskişehir’de bugün yaygın basından 2-3 kat satan gazeteler var. İstiyoruz ki tüm Anadolu’da gazetelerimiz sadece formalite icabı 300 tane, 200 tane basıp resmi dairelere veren değil hakikaten halkın sorunları ile ilgilenen, halkın içerisinde bulunduğu bir ortamda satılan ve özel sektörden pay alan bir basın olmasını istiyoruz. İki yıldır yapmış olduğumuz yoğun çalışmalar sonunda, Türkiye’de, tüm illerde Basın İlan Kurumu Müdürlüğü kurulması çalışmalarımızı belli bir yere getirdik. Basın ilan kurumu, kaliteyi getirecek. Resmi ilanla yaşayan gazeteler artık bitecektir. Satmayan, özel sektörden pay almayan gazeteler kesinlikle yaşamayacaktır. O nedenle mutlak okunan, halka ulaşan gazeteler olmalıyız.”
  

 CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan da basın ile hukuku hep özdeş tuttuğunu ifade ederek, ”Hatta basın emekçilerine de bir gün basın lazım olabilir. Bu anlamda da basınında aynı hukuk gibi doğru, adil, tarafsız ve eşitlikli olması gerekir” dedi.


 

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Trakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Lütfü Karakaş ise cemiyette yeniden yönetim kurulu başkanlığına aday olmadığını, federasyonun genel başkan yardımcılığı görevini sürdüreceğini belirterek, bugüne kadar kendisine destek veren yönetim kurulu ile dernek üyelerine teşekkür etti.

 

Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Başkanı İbrahim Erdoğan da derneklerinin 52 ilde örgütlü olduğunu, Trakya’da da örgütlenme çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2011, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63