Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gelecek yıl Rio de Janeiro'da düzenlenecek olan G20 toplantısına katılması halinde tutuklanmayacağına dair açıklamalarda bulundu.

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin, Ukrayna'da işlenen suçlara dair yürüttüğü soruşturma sonucunda Devlet Başkanı Putin hakkında 'savaş suçu' gerekçesiyle yakalama kararı almasının ardından, Putin BRICS ve G20 zirvelerine katılmamıştı. Ancak Brezilya'nın ev sahipliği yapacağı G20 Zirvesi için Putin'e, Brezilya liderinden güvence geldi.

brezilyali-lider-silvadan

BREZİLYA'DAN PUTİN'E "TUTUKLAMAYACAĞIZ" SÖZÜ

Cumartesi günü yapılan açıklamalarda, Brezilya Devlet Başkanı Lula, Putin'in gelecek yıl Rio de Janeiro'da düzenlenecek G20 toplantısına katılması durumunda tutuklanmayacağını açıkça belirtti.

İran'da Tarih Belli Oldu: Cumhurbaşkanlığı Seçimi 28 Haziran'da İran'da Tarih Belli Oldu: Cumhurbaşkanlığı Seçimi 28 Haziran'da

Delhi'deki G20 toplantısının oturum aralarında Firstpost'a konuşan Lula, Putin'in gelecek yılki etkinliğe davet edileceğini ve kendisinin de Rusya'da yapılması planlanan gelişmekte olan ülkelerden oluşan BRICS toplantısına katılmayı planladığını ekledi.

putin-rusya

Başkan Lula, Putin'in Brezilya'ya kolayca gidebileceğine inandığını belirterek, "Size söyleyebileceğim şey şu; eğer ben Brezilya devlet başkanıysam ve Putin de Brezilya'ya gelirse hiçbir şekilde tutuklanamaz" ifadelerini kullandı.

Brezilya da Roma Statüsü'ne taraf olduğu için Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kararlarını uygulamak zorunda. Ancak Brezilya hükümeti, bu konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı.