Son zamanlarda Brent petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar, Türkiye'deki vatandaşları yakından ilgilendiriyor. Bu süreçte benzin ve motorin fiyatlarındaki değişiklikler gözlerden kaçmıyor.

MOTORİN VE BENZİNE ZAM GELİYOR

13 Eylül Çarşamba gününden itibaren motorine 1,5 TL, benzine ise 1 TL zam gelmesi bekleniyor. Bu zam oranları, enerji sektöründeki uluslararası gelişmelere ve döviz kurlarındaki oynaklıklara bağlı olarak belirleniyor.

akaryakita-cifte-zam-yolda

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatlarının belirlenmesi, Türkiye'nin de içinde bulunduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürünlerin fiyatlarının ortalaması ve dolar kurundaki değişiklikler göz önüne alınarak rafineriler tarafından gerçekleştiriliyor.

Kıdem tazminatı emeklilik sistemine dahil edilecek mi? Cevdet Yılmaz'dan açıklama Kıdem tazminatı emeklilik sistemine dahil edilecek mi? Cevdet Yılmaz'dan açıklama

Bu hesaplamalar sonucunda ortaya çıkan fiyatlar, dağıtım firmaları tarafından belirleniyor. Rekabet ve serbest piyasa koşulları nedeniyle, bu fiyatlar şirketler ve şehirlere göre küçük farklılıklar gösterebiliyor.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİKLİKLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTI

EPGİS (Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası), akaryakıt fiyatlarındaki değişiklikleri açıklayan tek sendika olarak bilinirken, geçtiğimiz dönemde fiyatları duyurmama kararı almıştı.

Bu karar, EPGİS hakkında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından suç duyurusunda bulunulmasına yol açmıştı. Sendika ile ilgili dava süreci devam ediyor.