CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, asgari ücretli çalışanların maaşlarının haciz edilmesini önlemek amacıyla bir kanun teklifi hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sundu.

VATANDAŞLARIN BORÇ YÜKÜ DİKKAT ÇEKİYOR

Gürer, sunulan teklif öncesinde yaptığı açıklamada, vatandaşların bireysel kredi ve kredi kartı borçlarının 2 trilyon 619 milyar liraya ulaştığını belirtti. Ayrıca, faizler ve icra masrafları hariç 84 milyar liraya yakın icralık kredi borcu bulunduğunu ifade etti.

UYAP üzerinde açılan ve icra dairelerinde bekleyen dosya sayısının da 21 milyon 569 olduğunu vurguladı.

149892

ASGARİ ÜCRETİN ALIM GÜCÜNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Gürer, asgari ücretin belirlenme sürecinin herkesin dikkatle takip ettiği bir dönem olduğuna vurgu yaparak, asgari ücretin ne kadar olduğundan ziyade alım gücünün önemli olduğunu belirtti.

Asgari ücretin açıklandıktan birkaç ay sonra açlık sınırının altında kaldığına dikkat çeken Gürer, bu durumu göz önüne alarak, asgari ücretle geçinmek zorunda kalanların yaşadığı ekonomik sıkıntıları hafifletmek amacıyla maaş hacizlerini engelleyen bir kanun teklifi sundu.

En Güncel: SSK - Bağkur Emekli Maaşı Zam Farkları Ne Zaman Ödenecek? En Güncel: SSK - Bağkur Emekli Maaşı Zam Farkları Ne Zaman Ödenecek?

GÜRER'İN AÇIKLAMALARI

Gürer, teklifin amacını şu sözlerle ifade etti:

"Asgari ücret, artık ortalama ücret halini almış durumda. Asgari ücretin belirlenme süreci, herkesin dikkat kesildiği dönem oluyor. Asgari ücretin ne olduğundan çok alım gücü önemli. Çünkü asgari ücret, açıklandıktan birkaç ay sonra açlık sınırı altında kalıyor. Bu arada asgari ücretle geçinmek zorunda kalanların yaşadığı ekonomik sıkıntıları da dikkate alarak, asgari ücretin haczedilememesi, haciz dışı kalması için bir kanun teklifi verdim."

Editör: İsa Aslantaş