Sular durulmuyor... İYİ Parti'de peş peşe istifalar! Sular durulmuyor... İYİ Parti'de peş peşe istifalar!

Haliç Üniversitesi'nin konferans salonu, İlim Yayma Vakfı'nın 53. Olağan Genel Kurulu'na ev sahipliği yaptı. Gözlerin çevrildiği etkinlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'e yönelik eleştirileriyle ön plana çıktı.

"BUGÜN DE AYNI YERDE DİMDİK DURMAKTAYIM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze'de gerçekleşen olaylara sessiz kalınamayacağını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

"Gazze'deki katliamı unutturmayan ülkelerin başında biz varız. Her kim 'hiçbir şey yapmıyorlar' diyorsa, kul hakkına giriyorlar demektir. Aziz milletimize yönelik bir hakarettir. Tayyip Erdoğan 15 yıl önce katillerin yüzüne 'one minute' diyerek duruyorsa, bugün de aynı yerde dimdik durmaktadır. Bize haksızlık edenleri kendilerini sorgulamaya davet ediyorum."

AYAKTA ALKIŞLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözleri, salonu dolduran katılımcılar tarafından uzun süre ayakta alkışlandı, gösterilen bu destek dikkatlerden kaçmadı.

Erdoğan, konuşmasında İlim Yayma Vakfı'nın önemine de değinerek, vakfın ilim ve hikmet yayma misyonuna vurgu yaptı. Ayrıca, yaklaşık 4 yıl önce kaybettiğimiz Yücel Çelikbilek'e de saygılarını sundu.

"GAZZE'DE YAŞANANLAR TAHAMMÜL SINIRINI AŞTI"

Erdoğan, Gazze'de yaşanan insanlık dramına da değinerek, İsrail'in uyguladığı politikaları "soykırım" olarak nitelendirdi ve uluslararası toplumun bu konudaki sessizliğini eleştirdi. "İsrail'in doğrudan sivilleri hedef alan saldırıları sonucunda 32 binden fazla Filistinli şehit oldu" diyerek yaşanan trajediye dikkat çekti.

BM ve İslam ülkelerine yönelik eleştirilerini de dile getiren Erdoğan, İslam dünyasının Filistin halkına yeterince destek olamadığını söyledi.

FİLİSTİN'E YAPILAN YARDIMLAR

Türkiye'nin Filistin halkına yönelik desteğinin altını çizen Erdoğan, şimdiye kadar yapılan yardımların detaylarını paylaştı. "19 uçak, 7 sivil yardım gemisiyle insani yardımların toplamı 40 bin tonu buldu" diyerek Türkiye'nin Filistin davasına olan bağlılığını vurguladı.

"ONE MINUTE" HATIRLATMASI

Erdoğan, 15 yıl önceki "One minute" çıkışını hatırlatarak, Türkiye'nin Filistin davasına olan desteğinin değişmediğini ifade etti. Hamas'a yönelik algıların değiştirilmesi gerektiğini savunarak, "Hamas bir direniş örgütüdür" dedi.

Bu etkileyici genel kurul, Türkiye'nin dış politikada izlediği tutumun ve İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaya dair görüşlerinin net bir şekilde ortaya konulduğu bir platform oldu.