Merkez üssü Kahramanmaraş olan 6 Şubat Depremlerinin ardından önemi bir kez daha anlaşılan DASK Sigortasının 2024 yılı fiyatları güncellendi.

2024 yılında DASK Teminatı birim fiyatı 6 bin TL olacak.

Konuyu değerlendiren KC Şentürk Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Can Şentürk, Kahramanmaraş-Elbistan depremlerinde DASK tarafından yaklaşık 450 dosyaya 350 milyar TL’lik ödeme gerçekleştirildiğini söyledi.

DASK Sigortası’nın 100 metrekare bir konuta ödeyeceği teminat tutarının 600 bin TL seviyesine ulaştığını aktaran Şentürk, 100 metrekarelik bir ev için ödenecek priminde Bin 300 TL olduğunu belirtti.

METREKARE BİRİM MALİYETİ 3 BİN 16 TL

Şentürk; “Deprem ve depremin neden olduğu maddi yıkımların insanlar üzerindeki etkilerinin en aza indirilebilmesi amacıyla “Doğal Afet Sigortaları Kurumu” kurulmuştur. Kısa adı ile “DASK” olarak bilinen Zorunlu Deprem Sigortası, deprem ve deprem nedeniyle gerçekleşebilecek olan patlama, yangın, tsunami ve yer kayması gibi doğal afetlerin sebep olduğu maddi hasarların insanlar üzerindeki etkisini en aza indirmeyi sağlayan bir sigorta çeşididir. Zorunlu Deprem Sigortasının temel işlevi ise özel sigorta şirketleri ile devletin işbirliği içerisinde oluşturmuş oldukları deprem teminat sistemini düzenlemek ve denetlemektir. Yeryüzünün gördüğü en büyük deprem olan, Kahramanmaraş - Elbistan depremlerinde ortalama 450.000 dosyaya yaklaşık 35 Milyar TL (yani 1,2 Milyar Dolar) hasar ödemesi gerçekleştiren DASK, 2024 yılında yeni birim maliyetleri üzerinden poliçe tanzim edecek.  2022 yılından 2023 yılına geçerken metrekare birim maliyetini Bin 508 TL’den 3 Bin 16 TL’ye yükselten Doğal Afet Sigortaları Kurumu, 2024 yılında 3016 TL olan metrekare birim maliyet bedelini 6 Bin TL’ye yükseltti. Zorunlu deprem sigortası tarife ve talimat tebliğinde yapılan değişikliğe göre DASK’ta, sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedeli betonarme binalar için 3 bin 16 liradan, 6 bin liraya çıkartıldı. Böylece DASK’ın vereceği en yüksek teminat tutarı da 640 bin liradan, 1 milyon 272 bin liraya çıktı. Buna göre yeni senede 100 metrekare bir konuta DASK’ın vereceği teminat tutarı 600 bin lira seviyesine ulaştı. 2023 yılı için bu tutar 301 bin liraydı. Yeni düzenleme sonrası zorunlu deprem sigortasının primi de artacak. Bugün 100 metrekare için ödenen 708 liralık prim, 1 Ocak tarihinden itibaren Bin 300 lira seviyelerine çıkacak.” İfadelerini kullandı.

ENFLASYON KORUMASI DA GELDİ

Yeni düzenlemeyle DASK’a enflasyon koruması geldiğini de aktaran Şentürk, sözlerini, şu şekilde sürdürdü: “Yeni uygulamada aynı zamanda DASK’a enflasyon koruması da getirildi. Buna göre 1 Ocak tarihinden itibaren DASK yapılan konutların Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan aylık Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranında enflasyon koruması sağlanacak. DASK herkesin Zorunlu Deprem Sigortası sahibi olabilmesini kolaylaştırmak için, prim bedellerinin, ev sahiplerinin alım gücü dahilinde olmasına çalışır. Sigorta bedelinin (teminat tutarı) hesaplamasında kullanılan ve yapı tarzına göre tespit edilen metrekare birim maliyetleri, 01 Ocak 2024 tarihi itibari ile şöyledir;

Bu projelerle Kahramanmaraş ihya olur! Şimdi Kahramanmaraş sıra sizde Bu projelerle Kahramanmaraş ihya olur! Şimdi Kahramanmaraş sıra sizde
  • Betonarme: 6.000 TL
  • Diğer: 4.000 TL

Söz konusu maliyetler, gerektiği hallerde yeniden belirlenir ve Resmi Gazete’de ilan edilir.Azami teminat tutarı, tüm yapı tarzları için 1 milyon 272 bin TL'dir.”