Deva Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Uzm. Dr. İrfan Karatutlu, “Necip Fazıl’ı fay hattının üzerine götüren zihniyet şimdide aynı rant etrafında dönüp yeni hastaneyi Önsen’e götürüyor. 2006’daki siyaset, bürokrat ve sermaye üçgeni aynı senaryoyu sahneye alıp yine şehri karanlığa sürüklemeye çalışıyor.” dedi.

AKEDAŞ saat verip tek tek açıkladı! Kahramanmaraş'ta elektriklerin kesileceği yerler AKEDAŞ saat verip tek tek açıkladı! Kahramanmaraş'ta elektriklerin kesileceği yerler

DEVA Partili vekil Karatutlu Kahramanmaraş’ın sağlık alanındaki sorunlarını masaya yatırdı. Kahramanmaraş’ın sağlık durumuyla ilgili hazırladığı raporla yaklaşık 1 aydır Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan gelecek randevuyu beklediğini dile getiren Deva Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu 2006 yılındaki hastane sürecini hatırlattı. Yeni hastane yapılacak alanı da işaret etti.

Karatutlu açıklamasını şöyle sürdürdü; “2006 yılında ilk şehir hastanesi yapılması için çalışmalar sürerken, küçük sanayi sitesi üstündeki eski havaalanına yapılmaması için bizzat işin içerisinde oldum. Dönemin müsteşar yardımcısı ile görüşüp eski havaalanına yapılacak bir hastanenin Kahramanmaraş’a ihanet olduğunu söyledim.

"ORMAN BÖLGEYE AİT ODUN DEPOSU TAM HASTANELİK YERDİ"

İnsanlar kuzey ve batıda yerleşirken eski havaalanına hastane yapılması kabul edilemezdi ve burası iptal edildi. Önerim ise Tekerek’de bulunan Orman Bölge Müdürlüğüne ait 250 dönümlük depoya ait alandı. Karşısında Tıp Fakültesi var, paslaşabilirler ve yolların da kavşağı noktasındaydı. Maalesef bir takım güçler hastaneyi alıp fay hattının üzerine götürdüler. O götürenler arasında siyaset, bürokrasi ve sermaye vardı. Aynı numara şuanda da devam ediyor. 

"ŞEHRİN KUZEYİ HASTANE İÇİN ÖNEMLİ BİR ALAN"

Şehrimizin kuzeyinde bir askeri alan var. Bunun yanında Aslan Bey Parkı var. Aslan Bey Parkı ile Yörükselim Ek Binası arasındaki tek katlı binaları istimlak edersiniz, size 50 yıl yetecek bir hastane alanı çıkar. Ama maalesef hastaneyi aynı numaralarda, rantın etrafında Önsen bölgesine götürerek bu şehrin kaynağını heba etmek istiyorlar. Acil durum hastanesinin otogarın yanına yapılacağı konuşuluyor. Batı Köyleri ve şehrin Güney kesimlerin işlemlerini orada yaptırırsın. Doğu’yu Necip Fazıl’ın bir kısmını açarak beslersiniz, şehrin Batısını da dediğim bölgeye hastane yaparak beslersiniz.

"400 YATAKLIDAN ŞEHİR HASTANESİ OLMAZ"

Necip Fazıl’ı şehir hastanesi olarak göstermek için, Yörük selim ve Kadın Doğum hastanesindeki 640 yatakla birleştirerek yatak sayısını 1040 çıkarttılar ve ancak şehir hastanesi diyebildiler. Yoksa orası şehir hastanesi değildi, 400 yataklı şehir hastanesi olmaz. Bugün Gaziantep’e iki dev hastanesi olmasına rağmen 1850 yataklı şehir hastanesi yapılıyor. Kahramanmaraş’ta derhal Kadın Doğum Hastanesi ve Yörük Selim Hastanesi ek binaları ana hastaneden ayrılıp birer hastaneye çevrilmeli.

"SAĞLIK BAKANI KOCA’DAN RANDEVU BEKLİYORUM"

Şehrin sağlık sorunlarıyla ilgili 1 aydır Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’dan randevu bekliyordum. Şehrin sağlığını bizzat bakana söyleyip çözüm önerisi istemek için bir açıklama yapmamış ve bekliyordum. Müspet muhalefet olarak sağlık sorunlarını içeren raporumuzu hazırlayıp bakanla görüşmeyi bekliyorduk. Ama maalesef bu yol tıkanırsa vatandaşlarımızı daha sık aralıklarla bilgilendireceğiz. O bölgeye o bina konularak vatandaşlarımızın, çocuklarımızın geleceği yok ediliyor.

"KAMU KAYNAKLARINI HEBA EDENLER HESAP VERMELİ"

Maalesef Necip Fazıl’da yaptıklarını Önsen’de sahneye konulmak isteniyor, Türkoğlu’ndaki hastaneyi de aynı şekilde yaptılar. Bunu yapan yerel yöneticilerin ve bürokratların gün gelip adalet önünde hesap vermesi lazım. Öyle boş beleş olmamalı.. Bu vurdumduymazlığı yapan tüm sorumlular hesap vermeli. Siz insanların 20 yıllık birikimleri ile aldıkları Doğukentte ‘canınız kurtuldu’ diyerek bu olaydan sıyrılamazsınız. Bu insanlar 20 yıl boyunca, kuruş kuruş, üçer beşer para biriktirerek bir ev aldı, çocuklarının geleceğini oraya bağladı. Sonra depremde canınız kurtuldu diyerek bu işten kurtulamazlar. Gel bakalım, fay hattının üzerine nasıl konut yaptın, bunu hangi yetkiyle belediye meclisinden karar çıkardın, bunun ceremesini ödemeliki, yerel yönetime geldiklerinde sorumlu davransınlar, vatandaşa kapris, kibir yapmasınlar.”

Kaynak: Kanal 46