Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 salgını döneminde dünya genelinde ortalama yaşam süresindeki iyileşmenin ve ilerlemenin tersine döndüğünü bildirdi.

ORTALAMA YAŞAM SÜRESİ 1,8 YIL AZALDI

DSÖ'nün resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, 2019-2021 yılları arasında Covid-19 salgını nedeniyle beklenen yaşam süresi 1,8 yıl azalarak ortalama 71,4 yıla düştü.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Covid-19 salgını sadece 2 yıl içinde, beklenen yaşam süresinde 10 yıllık bir kazanımı tersine çevirdi." dedi.

Cilt Kanseri Hastalarına Umut Işığı: Moderna'nın Kişiye Özel Aşısı Ne Zaman Kullanıma Sunulacak? Cilt Kanseri Hastalarına Umut Işığı: Moderna'nın Kişiye Özel Aşısı Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

Ghebreyesus, ülkelerin küresel bir salgın anlaşması üzerinde uzlaşmaları gerektiğini vurgulayarak, gelecek nesilleri korumanın önemine dikkat çekti.

SALGININ EN ETKİLEDİĞİ YERLER

DSÖ'nün "Dünya Sağlık İstatistikleri 2024" raporuna göre, Amerika kıtası ve Güneydoğu Asya ülkeleri Covid-19 salgınından en çok etkilenen bölgeler oldu. Raporda, Covid-19'un Amerika kıtasında 2020 ve 2021 yıllarında en yaygın ölüm nedeni olduğu belirtildi.

Öte yandan, raporda, Batı Pasifik ülkelerinin Covid-19 salgınının ilk iki yılında virüsten minimal düzeyde etkilendiği kaydedildi.

Beklenen yaşam süresi, bir kişinin ortalama olarak ne kadar süreyle yaşadığını gösteren istatistiksel bir ölçüdür.

Editör: İsa Aslantaş