Bahaettin Karakoç’a fahri doktora veriliyor

Bahaettin Karakoç’a fahri doktora veriliyor

Yılın Kahramanları-2014 ‘Edebiyat Ödülleri’ töreninde Onur, Takdir ve Özel ödüller sahiplerini buluyor ve Bahaettin Karakoç’a fahri doktora veriliyor.


Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) tarafından düzenlenen Yılın Kahramanları- 2014 ‘Edebiyat Ödülleri’ törenle sahiplerini buluyor. Dünyaca ünlü şairimiz Bahaettin Karakoç’a Fahri Doktora Unvanının verileceği törende Onur ödülleri, Takdir ödülleri ve Özel ödüllerde sahipleri ile buluşuyor.


10 Nisan 2014 Perşembe Saat: 14.00’te KSÜ Avşar Yerleşkesindeki Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda yapılacak olan  Bahaettin Karakoç’a Fahri Doktora unvanının verileceği                  törende Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yakup Çelik tarafından ‘Bahaettin Karakoç’un Şiirinin Dünyası’ konulu bir de konferans verilecek. Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği dünyaca ünlü şair ve yazarlarımızdan Nuri Pakdil ve Vehbi Vakkasoğlu’na ‘Onur ödülü’, Arif Eren, Bünyamin Küçükkürtül, Duran Boz, Hasan Ejderha, İnci Okumuş, Mustafa Okumuş, Oğuz Paköz, Ramazan Avcı, Serdar Yakar, Sıddık Elbistanlı ve Yasin Mortaş’a ‘Takdir ödülü’, Prof.Dr.Rafet Yinanç ve Yaşar Alpaslan’a ise ‘Özel ödül’ün verileceği törene tüm sanatsever Kahramanmaraş halkı davetlidir.


FAHRİ DOKTORA VERİLECEK OLAN BAHAETTİN KARAKOÇ KİMDİR?


5 Mart 1930'da Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesine bağlı Ekinözü kasabasında doğdu. Beş erkek, dört kız çocuğu vardır. İlköğrenimini köyünde tamamlamıştır. Adana-Düziçi Köy Enstitüsü'nde okudu. Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nden mezun oldu. Kahramanmaraş'taki sağlık kuruluşlarında sağlık memuru olarak çalıştı. Son görev yeri Kahramanmaraş Verem Savaş Dispanseri idi. Buradan 1982 yılında emekli oldu. Çeşitli gazete ve dergilerde yazdı. Kahramanmaraş'ta 1986-1987 yıllarında Dolunay dergisini çıkardı. Her yıl düzenlenen ‘Dolunay Şiir Şölenleri’ni başlattı. Çok sayıda ödül aldı. 1986'da Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ‘YILIN ŞAİRİ’ seçildi. 1989 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Türkiye'yi temsilen “Strugua Uluslar Arası Şiir Akşamları Festivali”ne katıldı ve burada bir tebliğ sundu. 1991 yılında Diyanet Vakfı’nca düzenlenen “Münacaat Yarışması”nda “Beyaz Dilekçe” isimli şiiriyle birincilik kazandı. Bahaettin Karakoç’un birçok şiiri değişik formlarda bestelenmiştir.


ŞİİR KİTAPLARINDAN BAZILARI:
Mevsimler ve Ötesi, Seyran, Zaman Bir Beyaz Türküdür, Sevgi Turnaları, Ay Şafağı Çok Çiçek, Kar Sesi, İlkyazda, Bir Çift Beyaz Kartal, Menzil,  Uzaklara Türkü, Güneşe Uçmak İstiyorum, Beyaz Dilekçe, Güneşten Öte, Dolunay Şiir Güldestesi, Leyl ü Nehar Aşk, Aşk Mektupları, Ihlamurlar Çiçek Açtığı Zaman,  Ay Işığında Serenatlar, Sürgün Vezirin Aşk Neşideleri, Ben Senin Yusuf'un Olmuşum, 1- Barış Çağrısı Şiirleri-Dünya Barışına Çağrı Grubu

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2014, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66