Başkan Erkoç: 'Tarihi Bir Ana Şahitlik Etmekteyiz'dedi.

Yaptığı birçok yenilik ile yeni kurulmuş belediye olmasına rağmen 5 ödül kazandıran, Türkiye Yeşil Harekatı mimarı olan Fatih Mehmet Erkoç, tarihi Maraş Kalesinin gün yüzüne çıkması için Telekom binasını yıktırıyor.

Başkan Erkoç: 'Tarihi Bir Ana Şahitlik Etmekteyiz'dedi.

5 yıl önce tüm projelerine hayal olarak bakılan ve bunların hiç biri yapılamaz denilen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, prestij, mega projelenin yüzde 95 oranında gerçekleştirdi. Son icraatı olan tarihi Maraş Kalesinin gün yüzüne çıkması için Telekom binasını da yıktıran Erkoç, herşeyin Kahramanmaraş için olduğunu söyledi.
Yıkım esnasında gazetecilere  açıklamada bulanan Erkoç: “Göreve geldiğimizde kalemizin etrafında işgalci konumda bulunan kalemizin siluetini bozan yapıları tek tek temizledik. En son bu Telekom binası kalmıştı. Çok uzun bürokratik süreçten sonra burayı da şu an yıkıyoruz.  Tabii Kahramanmaraş Kalesi dünyanın en eski eserlerinden bir tanesi” dedi
KALENİN TARİHE ÖNEMLİ KATKISI VAR
Erkoç konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kahramanmaraş Kalesi; Kahramanmaraş’ın tarih, turizmine çok önemli katkısı olan çok önemli bir zenginliği. Biz de bunu gün yüzüne çıkarmak için kalenin tam anlamıyla algılanması için etrafındaki silueti bozan yapıları hamdolsun tek tek temizledik. Tarihi Çukur Hamam’ından bu Telekom binasına kadar olan bölgenin peyzajını da çok güzelce yaptık. buranın yıkılmasıyla beraber hem bu Ulu camii, Boğazkesen Camii, Acemli Camii ve yine Kapalıçarşı’nın olduğu aksla beraber mükemmel bir görüntü olacak. Tabii bu binanın yıkılmasıyla beraber Ahırdağı’yla Kale de birbirini tamamlamakta.


 

KALE İLE AHİRDAĞININ GÖRÜNTÜ OLARAK BİR ETKİLEŞİMİ OLACAKYani özellikle fotoğraf sanatçılarının 1900’lü yıllarda çektiği fotoğraflar var. İnşallah o kareleri de yeniden yakalamış olacağız. Hayal ettiğim, göreve geldiğimiz de Ulucamii- Kale, daha doğrusu Ulucamiinin minaresi aynı şekilde Boğazkesen Camiinin minaresi yine Acemli Camiinin minaresi ve Beyazıtlı Camiinin minaresinin olduğu bir Kale fotoğrafı vardı. Ahırdağı’nın da arkada siluette olduğu bir fotoğraftı. 
O FOTOĞRAF KARESİNİ DE YAKALAMIŞ OLACAĞIZ BUNUNLA BERABER
Kahramanmaraş’ımız bizim kadim milletimizin önemli merkezlerimizden bir tanesi. Dünyanın en eski merkezlerinden bir tanesi. Biz şu an Tekke’yi de yıkıyoruz, biliyorsunuz yaklaşık 200 civarı evi yıktık. Bunlarında yeni göreve gelecek arkadaşımızın da çaba ve gayretiyle inşallah Kahramanmaraş’ımız mükemmel bir görüntüye ulaşacağı inancındayız. 
Kahramanmaraş’ımız gerçekten Türk medeniyetinin ilham kaynağı olan merkezlerinden bir tanesi. 
TÜRK EDEBİYATINDA ÖNEMLİ
Özellikle Türk edebiyatında, Türk kahramanlığında Sütçü İmam’la, Rıdvan Hoca’lar, Arslan Bey’ler, Türk edebiyatında Necip Fazıl’lar başta olmak üzere birçok ünlü ismi yetiştirmiş bir şehir. Biz de buna hizmet etmenin gayreti ve mutluluğu içindeyiz. Burada tabii ben özellikle bürokratik süreçte yardımcı olan Kahramanmaraş Valimize, bu dönemde Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi olan Cumhurbaşkanımızın Başdanışması Sayın Sefer Turhan’a, milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. Defterdarlığımıza, Kültür Müdürlüğümüze ve tüm emeği geçen herkese en kalbi duygularımızla teşekkür ediyoruz. Hep beraberce hamdolsun Kahramanmaraş’ımızın bir sorununu, problemini de çözmenin, ortadan kaldırmanın mutluluğunu yaşamaktayız”
Haber: Mustafa Kılınç

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER