FLAŞ: Bu belge soykırım tezini çürütecek!

FLAŞ: Bu belge soykırım tezini çürütecek!

Cezmi Yurtsever, ABD'nin devlet arşivinden elde ettiği ‘çok gizli’ belgenin söz soykırım iddialarını esastan çürüttüğünü söyledi.

Çukurova Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Tarihçi Cezmi Yurtsever, ABD'nin devlet arşivinden elde ettiği ‘çok gizli’ belgenin söz soykırım iddialarını esastan çürüttüğünü, 1961 yılına kadar açıklanması yasak olan raporda 1915 olayları sonrasında Türkiye'den 817 bin 878 Ermeni'nin ayrıldığını, İstanbul ve Anadolu'da 281 bin Ermeni’nin yaşadığı bilgilerinin yer aldığını söyledi.

Osmanlı yönetiminin Ermeniler'le ilgili sürgün, göç ve ölümler dahil 1915-22 yılları arasında yaşananlar ilgili ABD'nin devlet arşivinde ‘NARA 867.4016/816' kayıtlı üzerinde ‘1961 yılına kadar açılması yasak -çok gizlidir' damgası bulunan belgenin bir kopyasına ulaştığını açıklayan Cezmi Yurtsever, şunları söyledi:

“James W. Gerard imzası ile ABD Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen Kasım 1922 tarihli raporda 1922 itibarıyla dünyada yaşayan Ermeniler'in toplu sayısı hakkında bilgiler yer alıyor. Bu belgede Türkiye'den mülteci kamplarına gelen Ermeniler'in sayısı 817 bin 878 olarak gösteriliyor. Bu bilginin İngiliz elçiliği ve Yakındoğu Yardım Kuruluşu'ndan 1921 itibarıyla alındığı ifade ediliyor. İstanbul ve Anadolu'da 281 bin Ermeni yaşadığı bilgilerine yer veriliyor. Dünyadaki Ermeniler'in toplam sayısı da 3 milyon 4 olarak açıklanıyor. Bu bilgiler 1915 olayları sonucu 1 milyon 500 bin Ermeni'nin soykırıma uğradığı görüşlerini propaganda ortamlında savunan Ermeni Diasporası'nın tarih tezlerinin esastan sorgulanmasını sağlıyor. Başkan Obama'nın ülkesi ABD'nin devlet arşivinde yer alan çok gizli belgede yer alan bilgiler, 1915 olayları sonucu göç ettirilen Ermeniler'in soykırıma uğradığı görüşlerinin gerçekleri yansıtmadığını açıklıyor. Ermeni Diaspora çevreleri ve onlara destek verenlerin propaganda ortamında yıllardır sürdürdükleri soykırım bilgilerinin abartılı olduğu kadar, tarihi analiz ve eleştiriler dikkate alınırsa gerçekleri yansıtmadığını gözler önüne seriyor. ABD devlet arşivinde yer alan bu belge Ermeni Diasporası’nın soykırım propagandasını çürütecek özelliktedir.”

Yurtsever, 26-30 Nisan tarihleri arasında Adana Büyükşehir Belediyesi önünde açacağı sergide 1915'ten 1922'ye kadar geçen zaman içindeki Ermeni göçleri, yerleşim ve yapılan yardımlarla ilgili olarak Ermeni gizli belgelerinin yer aldığı AGBU kuruluşunun arşivinde yer alan fotoğraf ve belgeleri ‘Adana'dan -Halep'e Tehcir Yolu' adıyla sergileyeceğini kaydetti. Yurtsever ayrıca, belgenin aslı ve eklerinin birer örneğini ‘www.cezmiyurtsever.com' sitesinde yayınlayarak dünyanın her yerinde yaşayan ve Ermeni olayları ile ilgilenenlerin bilgisine sunacağını bildirdi. DHA

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 06:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66