Kalaycılık Hazırcılığa Yenildi!

Kalaycılık Hazırcılığa Yenildi!

Mutfak eşyalarının yaygınlaşması ile ‘kalaycılık’ mesleği unutulmaya yüz tuttu.


Çelik, alüminyum, emaye ve teflon mutfak eşyalarının yaygınlaşması ve çırak yetişmemesi sebebiyle ‘kalaycılık’ mesleği unutulmaya yüz tuttu. Çok sayıda kalaycısıyla ünlü Adana’nın tarihi mekanlarından Kazancılar Çarşısı’nda sadece iki kalaycı kaldı.
Toplumun bakır ürünlerden vazgeçip çelik, alüminyum, emaye ve teflon gibi mutfak ürünlerine yönelmesi, bir sektörü neredeyse bitirdi. Bakır eşyaların temizlenmesi için yapılan kalaycılık, teknolojiye yenildi. Vatandaşlar uzun süredir bilinen markaların mutfak gereçlerini tercih ediyor.
Eski yıllarda altın çağını yaşayan tarihi Kazancılar Çarşısında her geçen gün kalaycı sayısı azalıyor. Gençlerin ateş ve külle uğraşmayıp başka mesleklere yönelmesi, mesleğin unutulmasının en büyük sebebi gösteriliyor. Bu mesleği sürdürenler, yaşlılardan oluşuyor.
Eski kalaycıların çoğunun hayatını kaybettiğini anlatan 67 yaşındaki Ali Güzeloğlu, “Meşakkatli bir meslek, yeni nesil çalışmıyor. Eskiler bakırın tadını biliyor, anadan babadan kalma malzemelerini getiriyor. Kazancılar Çarşısı kalaycılarla meşhur şimdi ise sadece iki kişiyiz. Birkaç seneye kalmaz sayımız bire düşer ardından tamamıyla biter. Çünkü arkadan gelen yok” diye konuştu.
“BİZ DE BIRAKIRSAK ADANA’DA KALAYCILIK BİTECEK”
65 yıldır kalaycılık yapan 80 yaşındaki Cabbar İhsan Yaraşık, emekli olup boş zaman geçirmek istemediğinden bu mesleği hâla sürdürdüğünü söyledi. Eskiden çarşıda 200’e yakın esnaf varken şuan sadece iki kişiye düştüklerini anlatan Yaraşık, çırak yetişmediğinden yakındı. Mesleğin babasından kendisine geçtiğini ancak oğlunun öğretmenliği tercih ettiğini dile getiren Yaraşık, “Biz de bırakırsak Adana’da kalaycılık bitecek” ifadelerini kullandı.


(İHA)

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2015, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63