Memur maaş zamları açıklandı

Memur maaş zamları açıklandı

2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı'nın 21. maddesi kabul edildi. Bu maddeyle kamu personeline Ocak 2009'dan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 4, Temmuz 2009'da ise yüzde 4.5 zam yapılması öngörülüyor.

TBMM Genel Kurulunda, 2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısının maddelerinin görüşmelerine devam edildi.

CHP Kırklareli Milletvekili Tansel Barış, personelin kamuya yükünün fazla olduğundan yakınıldığını ancak kamuda kadrolaşma için yoğun çaba harcandığını ileri sürdü.

Finlandiya'da nüfusun yüzde 10.4'ü, Kanada'da yüzde 8.1'i, ABD'de yüzde 7.5'inin kamuda çalıştığını savunan Barış, Türkiye'de kamuda çalışanların fazla olmadığını söyledi.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, 2009 bütçesinin bir önceki bütçeye oranla gelirinin yüzde 21, buna karşın giderinin yüzde 18 arttığını iddia etti.

Bütçede büyüme hedefinin yüzde 4, enflasyon hedefinin yüzde 7 olmasının öngörüldüğünü belirten Akçay, ''Bütçe, çıkmadan iflas etmiştir'' dedi.

AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, AK Parti'nin 6 yıldır uyguladığı politikalar sonucu çalışanların enflasyon karşısında ezdirilmediğini, alım gücünün arttırıldığını söyledi.

Maliye Bakanı Unakıtan, madde üzerinde soruları cevaplandırdı. AK Parti hükümetlerinin hesabına ve bütçeye çok dikkat ettiğini vurgulayan Unakıtan, ''Hesabına kitabına dikkat etmeyenler duvara tosluyor. Bunu önceden gördük. Gidip batağa batıyorlardı'' dedi.

Kamu maliyesinin hesabını iyi yaptıklarını belirten Unakıtan, şunları söyledi:

''Bütçenin disiplinini sağladık. Bütçe açıklarını azalttık. Bütçe açığı konusunda, birçok Avrupa ülkesinin önüne geçtik. Hükümetin en önemli politikaları mali konular oldu. Bunun sonunda enflasyon düştü. Dünyada fırtına kopuyor, OECD ülkelerinde işsiz sayısı 10 milyonu aştı. Halen farkında değilsiniz. Ayağınızı yorganınıza göre uzatırsanız, kolay kolay sıkıntı görmezsiniz. Faizler, döviz kuru düşüyor. Biz bu hesaplamaları iyi yaptığımız için bugünlere geldik. Ekonomiyi uçurumun kenarından alıp, buraya getirdik. Milletin hayrına işler yapıyoruz.''

''DEVLETİ ADAM GİBİ YÖNETECEKSİNİZ''

Unakıtan, bütçede dün yapılan değişiklikle giderlerden azaltılan yaklaşık 3 milyar YTL'nin kamu personeline verilmesinin düşünülüp düşünülmediğine ilişkin soruyu da cevaplandırdı.

Unakıtan, ''Devlet kapısı iş bulma kapısı değil. Onlar eskide kaldı.

Seçim kazanma kapısı haline getirilmişti. Binlerce adam alındı, milletin sırtına yük getirildi. Lüzumlu lüzumsuz adam doldurursanız, bunların maaşlarını vergiden karşılarsınız. Vergilerin toplandığı adamlara yazık değil mi? İşe yaramayan ürünleri aldık, yakılan tütünleri aldık devlete yük getirdik. Devlete ne kadar adam lazım... Şimdi e-devlet projesi uygulanmaya başlandı. 10 adamın yapacağı iş, internet üzerinden yapılıyor, neden fazladan adam alalım. En kolay, en popülist iş; devlete neden adam almıyorsunuz? Devleti adam gibi yöneteceksiniz, işi bileceksiniz'' diye konuştu.

2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısının 21. maddesi kabul edildi. Bu maddeyle kamu personeline Ocak 2009'dan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 4, Temmuz 2009'da ise yüzde 4.5 zam yapılması öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2008, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63