"Tek Adımda Yatırım" için gerekli tanıtım yapılacak

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır tarafından ilk kez Van Valiliği döneminde başlatılan ve tüm Türkiye’ye örnek olan Tek Adımda Yatırım Bürosu Projesi’nin (TAY) yaygınlaştırılması için yatırım imkânları iş dünyasına tanıtılacak.

Vali Tanılır’ın Van Valiliği görevini yürütürken başlattığı ve daha sonra da Kahramanmaraş’ta da başlattığı TAY, iş adamı ve sanayicilerin yatırım noktasında önündeki bürokratik engellerin kaldırılması için büyük önem taşıyor.

Bürokrasiden şikâyeti kaldırma noktasında da ciddi bir adım olarak görülen proje, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da takdirini toplamıştı. Proje Resmi Gazete’de yayınlanan genelge ile de tüm illerde uygulanması mecburi hale gelmişti. İlin ekonomik ve sosyal açıdan gelişimine katkı sağlamak, yatırım yapmak isteyen kurum ve kuruluşların işlerini kurma sürecinde güçlükle karşılaşmaması için planlanan proje için başvuruların olması gerektiğinin altını çizen Vali Tanılır, girişimcilerin böyle bir imkâna sahip olduklarını bilmesi gerektiğini ifade etti. Projenin zaman ve kaynak tasarrufu açısından önem arz ettiğini dile getiren Tanılır, daha iyi tanıtım yapılabilmesi için ilerleyen günlerde toplantı ya da konferans planlanabileceğini söyledi.

Kahramanmaraş’ın yatırım imkânlarının tanıtılması için böyle bir çalışma yapılacağını vurgulayan Tanılır, bunun yanında broşür basılarak da proje ile bilgi verilebileceğini kaydetti. Proje başlatıldığında sanayicilere bunu mektupla duyurduklarını, yeni bir konu olduğu için pek ilgi görmediğine de dikkat çeken Tanılır, daha ayrıntılı bir tanıtımın yapılması için de Kahramanmaraş Valiliği olarak gerekeni yapacaklarını belirtti.

Projenin genelge ile tüm illerde uygulanmaya konulmasının da önemli olduğunu vurgulayan Tanılır, diğer illerin valilikleri ile de bilgi paylaşımı yaptıklarını ve her türlü konuda yardımı yaptıklarını söyledi.

TEK ADIMDA YATIRIM BÜROSU NEDİR?

TAY Bürosu işletmelerin kurulması için gerekli izinlerin ruhsatların, diğer resmi iş ve işlemlerin ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde tek elden hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlıyor. Karşılaşılan her türlü engel ve sorunlar tespit ediliyor ve girişimciler adına çözümü konusunda girişimlerde bulunuluyor. (İlkay Göçmen / cihan) (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2008, 06:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66