Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda emekli maaşlarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

ERDOĞAN: "EMEKLİLERE YILBAŞI İLE BERABER ZAM YAPILACAK"

Erdoğan, emeklilere ödeme yapılacağını Kasım ortasında duyurarak, "Enflasyon farkı ve refah payı düzenlemelerini yılbaşında gerçekleştireceğiz" dedi.

EMEKLİ MAAŞI ARTIŞ ORANLARI BELLİ OLDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da SSK ve Bağkur emeklilerine yüzde 38, memur ve memur emeklilerine ise yaklaşık yüzde 50 oranında bir artış yapılacağını açıklamıştı.

Memur, polis, öğretmen... Hangi memur ne kadar alacak? Kalem kalem maaş tablosu Memur, polis, öğretmen... Hangi memur ne kadar alacak? Kalem kalem maaş tablosu

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK 2024?

Bakan Işıkhan, hafta sonu yaptığı açıklamada, "Yılbaşı itibarıyla maaşlarda iyileştirmeler yapılacak" sözleriyle emekli maaşlarına yönelik artışları onayladı.

2024 YILI EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMALARI

Eylül ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, emeklilerin 3 aylık enflasyon farkına göre alacakları zam oranı yüzde 25,11 olarak belirlendi.

YENİ EMEKLİ MAAŞI TAHMİNLERİ

Temmuz ayında enflasyon yüzde 9,62, Ağustos'ta yüzde 9,09 ve Eylül ayında yüzde 4,75 olarak açıklandı. Bu verilere göre 3 aylık enflasyon oranı yüzde 25,11 olarak hesaplandı.

YÜZDE 4'LÜK EK ÖDEME İLE YÜKSEK EMEKLİ MAAŞLARI

Emekli maaşlarının yılbaşında kesinlik kazanması beklenirken, tahmini rakamlara göre kök maaşın 10.000 TL olduğu düşünülüyor. Refah payı hariç yüzde 39,61'lik bir zam oranı planlanıyor. Bu durumda, emekli maaşı 13.961 TL'ye yükselme ihtimali bulunuyor.

REFAH PAYI VE MEMUR MAAŞI KARŞILAŞTIRMASI

Eğer emeklilere memur maaşlarına benzer bir zam yapılırsa, 10.000 TL kök maaşı olan bir emeklinin maaşı 15.146 TL'ye yükselebilir. Yüzde 4'lük ek ödeme ile birlikte bu rakam 15.752 TL'yi bulabilir. Emekli maaşı artışlarına dair kesin bilgilere yılbaşı yaklaştıkça ulaşılacak.

Editör: İsa Aslantaş