Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de düzenlenen 18'inci G20 Liderler Zirvesi dün sona erdi. Zirveye birçok ülke katılırken, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünya kamuoyuna önemli mesajlar iletti.

ERDOĞAN VE BİDEN ARASINDA F-16 GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı ayaküstü görüşmeye dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Biden ile ayaküstü de olsa görüştük. F-16 konusunda maalesef dostlar işi alıp götürüp İsveç de İsveç diyorlar. Bu yaklaşım bizi üzer. Vereceğim tek bir cevap var, her şeye kongre diyorsunuz. Benim de kongrem var. TBMM'den böyle bir karar geçmediği sürece ben bir şey diyemem. Tek başına karar verecek bir durumda değilim. Meclisimin vereceği kararı beklemek durumundayım" ifadelerini kullandı.

Slovenya, Filistin Devleti'ni resmen tanıdı Slovenya, Filistin Devleti'ni resmen tanıdı

Ayrıca Erdoğan, İsveç'in üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

TÜRKİYE'NİN NATO ÜYELİĞİ İLE İLGİLİ BELİRSİZLİK DEVAM EDİYOR

İsveç merkezli SVD, "Erdoğan: İsveç taahhütlerini yerine getirmeli" başlığını kullanarak Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğine onay verip vermemesinin hala belirsiz olduğunu aktardı. Erdoğan, ABD'den F-16 savaş uçağı satın alma planlarının İsveç'in üyeliğiyle bağlantılı olmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

ERDOĞAN'IN ENDİŞELERİ DÜNYA BASININDA YANKI BULDU

Erdoğan'ın G20 zirvesindeki konuşması, dünya medyasında geniş yankı uyandırdı. Bazı başlıklar şöyle:

  • Katar merkezli Al Jazeera, Erdoğan'ın ABD Başkanı Biden'ın F-16 satışını İsveç'in NATO üyeliği ile bağlamasının Türkiye'yi "çok rahatsız ettiğini" bildirdi.
  • Yunanistan'ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini, Erdoğan'ın Biden'ın F-16 konusundaki yaklaşımından rahatsız olduğunu belirtti.
  • Dagensps, Erdoğan'ın İsveç'in NATO üyeliği için "sözlerini yerine getirmesi gerektiğini" vurguladı.
  • Proto Thema, Erdoğan'ın Biden'ın F-16 satışını İsveç'in NATO üyeliğine bağladığını belirtti.
  • Al Monitor, Türkiye'nin Washington'un F-16 satışlarını İsveç'in NATO üyeliği ile bağlamasından ciddi şekilde üzgün olduğunu aktardı.

ERDOĞAN VE SİSİ'NİN ÖZEL GÖRÜŞMESİ

Ayrıca, Erdoğan'ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile yaptığı özel görüşme de dikkat çekti. AFP, görüşmenin Türkiye ve Mısır arasındaki 10 yıllık anlaşmazlığın ardından gerçekleştiğini vurguladı. Bu görüşme, dünya basınında geniş bir şekilde yer buldu.

Editör: İsa Aslantaş