Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş'a gitti.

Deprem şehitleri için kabristan ziyareti yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Kur'an-ı Kerim okudu.

Deprem Konutları Kura ve Anahtar Teslim Töreni'ne katılan Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Çağlayan'daki hain terör saldırısı nedeniyle emniyet camiamıza ve milletimize geçmiş olsun diliyorum. 1'i kadın diğeri erkek 2 hain emellerine ulaşamadan güvenlik güçlerimiz tarafından etkisiz hale getirilmiştir.

ASRIN FELAKETİNİ ASRIN DAYANIŞMASIYLA YENDİK"

Tam 1 yıl önce acılarını ömür boyu taşıyacağımız bir acı yaşadık. 6 Şubat'a tarihimizin en büyük acılarından biriyle uyandık. 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 2 depremle adeta dünyamız başımıza yıkıldı. Gerek büyüklüğü gerek yüzeye yakınlı gerekse de nüfus yoğunluğu bakımından en sarsıcı depremlerden biri olarak insanlık tarihine geçti. Binaların 99 öncesi gibi yapıldığı için acımız katlanmıştır.

Depremde kaybettiğimiz kardeşlerimizin hatıralarını aminlerle hep kalplerimizde yaşatacağız. Bu gece idrak edeceğimiz Miraç Kandili'nde acılarımızı unutmayacağız.

Milletleri millet yapan sevinçleri çoğalttıkları gibi zorlukları da tek yürek olup acıları dayanılır kılmalarıdır. Sabır, umut, fedakarlık bizlere en çok böyle zamanlarda lazımdır. 6 Şubat depremlerinde milletimiz bu imtihanı vermiştir. Asrın felaketinin altından asrın dayanışmasıyla kalktık. 124 ilçedeki 7 bin mahalle ve köyünde ağır yıkıma yol açan böyle bir felaket karşısında bu kadar güçlü duracak çok az ülke ve millet vardır.

6 Şubat gününü depremdeki kayıplarımızı yad etmenin yanında felaketlere karşı birlikteliğimizi güçlenerek sergilediğimiz bir tarih olarak hatırlayacağız. 

Facianın ilk anından itibarıyla sivili kamu görevlisi genci yaşlısı kadını erkeği 85 milyon olarak depremzedelerin etrafında kenetlenen her bir kardeşimize şükranlarımı sunuyorum. Deprem bölgesine kış şartlarına rağmen ulaşan kimseyi unutmayacağız. Görevli kardeşlerimizi anacağız.

Kalbini parçalayan acısına soğuğa meydan okuyan, kendisinin şehrinin geleceği için fedakarlık yapan vatandaşlarımızın hepsinden Allah razı olsun. Rabbim hepsine dayanma gücü versin.

"DEVLETİN TÜM İMKANLARI DEPREMZEDELER İÇİN SEFERBER"

Devlet olarak ilk andan itibaren milli ve uluslararası tüm imkanları seferber ederek vatandaşımızın yanında olduk. 11 ili saran felaket tablosuyla karşı karşıyaydık. Depremden etkilenen şehirlerde 39 bini yıkılmış 60 bini acil yıkılacak 200 bini ağır hasarlı bina ortaya çıkmıştır. Çok acil arama kurtarma yürütülmesi gerekiyorduk. Ülke içinden ve dışından 35 bini aşkın ekibin katılımıyla tarihi bir arama kurtarma çalışması başlattık.

Bölgeye naklettiğimiz uçak, araçlar, gemilerle çalışmaların kesintisiz yürümesini sağladık. Milletçe umudumuzu tazeledi. 1 milyon çadırla yaklaşık 3 milyon kişinin barınma sorununu çözdük.

215 bin konteynerle depremzedelerimize daha iyi barınma imkanı kurduk. Diğer şehirlerdeki yakınlarının yanına gitmek isteyen 3 milyon 500 bin vatandaşımızı tahliye ettik. 350 bin haneye kira desteği yaptık. Mayıs seçimlerinde 1 milyona yakın vatandaşımızın, 120 bin öğrencimizin bölgeye sevkiyatını yaptık.

DEPREM KONUTLARINI KURAYLA TESLİM EDİYORUZ

Deprem bölgesine 107 milyar lira kaynak ayırdık. Kalıcı konutlara da hemen başladık. Yapımı biten konutların teslimatına Hatay ve Gaziantep'te başladık. Bugün de Kahramanmaraş'ta 9 bin 289 konutumuzun kurasını çekiyor anahtarlarını teslim ediyoruz. Bunlara ilave olarak Kahramanmaraş'ta 20 bin konutun yapımı hızla sürüyor. Konut iş yeri ve ağır olarak hak sahibi 78 bin vatandaşımızın tamamlana anahtarlarını teslim edene kadar gece gündüz durmayacağız. Yarın Şanlıurfa'da perşembe de Adıyaman'da kura çekimi yapıp biten konutların anahtarlarını teslim edeceğiz.

MUHALEFETE TEPKİ

Muhalefet diyor ki; "1 sene geçti ne yaptılar?." Kahramanmaraş burada. Turistlik bir seyahat de buraya yap da gel gör.

Son hak sahibi de konutuna kavuşana kadar durmadan gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Şuan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Kurum o zaman Çevre ve Şehircilik Bakanıydı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ydu. Bu isimlerimizin kamu ekibimizin çabasını kim göz ardı edebilir. Cumhur İttifakı olarak bütün inşa ve ihya hareketini sona erdireceğiz. Her yeri tarıyoruz.

31 MART BELEDİYE SEÇİMLERİ İÇİN MESAJ

Bizim siyasetimiz eser ve hizmet siyasetidir. Biz farkımızı koyduğumuz için belediyelerde 30 yıldır, hükümette 20 yıldır milletimizin gönlünde taht kurmayı başardık. Yoksa kimse yanımızda kara kaşımızı gözümüze bakarak durmuyor. Asırlık ihmalleri telafi eden yatırımlar ve projeler yaptığımız için karşılığını aldık. Tıpkı 14-28 Mayıs'taki seçimlerde olduğu gibi.

Gözler Fırat Görgel'in toplantısında: Kahramanmaraş projelerini açıklayacak Gözler Fırat Görgel'in toplantısında: Kahramanmaraş projelerini açıklayacak

Şimdi de belediye seçimlerinde vaadimiz aynıdır. Biz eser üretmeye hizmet etmeye şehirlerimizi Türkiye Yüzyılına hazırlamaya hazırız. 

HATAY'DAKİ SÖZLERİNİ HEDEF GÖSTERENLERE TEPKİ

Birileri çıkıp Hatay'daki yerel yönetim ile genel yönetim arasındaki uyumlu çalışma üzerine söylediğimiz sözler üzerinde tepiniyor. Hükümet olarak hangi partiden olduğuna bakmaksızın bütçe paylarını gönderdik. Ayrımcılık yapmadık, yapmayız. Muhalefetin elindeki belediyelerde bütçe ile yapılması gereken projeleri vatandaşımız mağdur olmasın diye biz hayata geçirdik. Ellerindeki onca kaynağa rağmen muhalefet belediyelerinin sorunu ise basiretsizliktir. Bu belediyeleri yönetenlerin gözü ve gönlü başka yerde olduğu için şehirlerini ihmal ve istismar etmektedir. 

İstanbul'dan Ankara'ya İzmir'den Hatay'a belediyeleri hak ettikleri hizmeti vatandaşlarına veremedikleri için kendilerine oy vermeyenlere hizmet getirmeyeceklerini kendi ağızlarından söyleyenlerin son çırpınışlarını izliyoruz.