Et ve Süt Kurumu (ESK), Türkiye'de kırmızı et endüstrisi alanında faaliyet gösteren firmalara yönelik yeni bir girişimde bulunacak.

Akaryakıt Fiyatlarında Hareketlilik: Motorinde İndirim Var! Akaryakıt Fiyatlarında Hareketlilik: Motorinde İndirim Var!

ESK'nin resmi internet sitesinden yapılan duyuruya göre, kurum, kırmızı et piyasasını dengeleme ve düzenleme amacıyla kesimlik sığır satışına başlayacak.

DETAYLI PLANLAR AÇIKLANDI

ESK'nin internet sitesinde paylaşılan açıklamaya göre, kesimlik sığır satışıyla ilgili detaylar şu şekilde belirlendi:

KESİMLİK BÜYÜKBAŞLARIN TESLİMATI VE KESİMLER

Açıklamada, kesimlik büyükbaş hayvanların teslimatının Derince-Bandırma Limanı'nda gerçekleştirileceği ve teslimattan itibaren üç gün içerisinde ESK personeli gözetiminde kesimlerin yapılacağı belirtildi.

BAŞVURU VE SÜREÇ

Başvuruların 27 Aralık 2023 ile 8 Ocak 2024 tarihleri arasında Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğüne yapılacağı ifade edilen açıklamada, başvuran firmaların belirtilen tüm evrakları eksiksiz ve imzalı bir şekilde teslim etmeleri gerektiği vurgulandı.

FİYAT POLİTİKASI

Açıklamada, kesimlik büyükbaş hayvanlardan elde edilecek karkasların canlı kilogram satış fiyatının 130 lira + KDV olduğu belirtildi. İlk defa başvuru yapacak firmaların tüm evrakları eksiksiz teslim etmeleri gerektiği ifade edilirken, daha önce satış yapan firmaların mevcut evraklarının inceleneceği ve dilekçe ile başvuru yapmalarının yeterli olacağı kaydedildi.

SON BAŞVURU TARİHİ: 8 OCAK 2024

ESK'nin kesimlik sığır satışı için başvuruları kabul edeceği son tarih olarak 8 Ocak 2024'ün belirlendiği vurgulandı. Söz konusu adımların, Türkiye'nin kırmızı et endüstrisinde denge sağlama amacını taşıdığı belirtiliyor.