Konut sahibi olmak isteyen milyonlarca vatandaş için ev alma hayali, gün geçtikçe uzaklaşıyor.

Ev fiyatlarındaki sürekli artış, konut talebindeki artışa paralel olarak devam ediyor. Bu durumda, vatandaşlar Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) yeni açıklamasını yakından takip ediyor.

TOKİ'DEN YENİ AÇIK ARTIRMA İLE KONUT VE İŞYERİ SATIŞI BAŞLIYOR

TOKİ, konut ve işyeri satışlarına yönelik yeni bir açık artırma sürecini duyurdu. Bu kapsamda, Türkiye genelinde toplamda 26 ilde 132 konut ve 29 ilde 296 iş yeri açık artırmaya çıkacak. Bu önemli satışlar, konut sahibi olmak isteyenler için yeni bir fırsat sunuyor.

KONUT VE İŞYERİ DETAYLARI

Konutlar arasında hemen teslim edilecek olanlar olduğu gibi, bir kısmı ise 36 ay sonrasında teslim edilecek. Konutların satışında yüzde 25 peşin ödeme şartı aranacak ve 72 ay vadeli ödeme imkanı sunulacak. Açık artırma süreci 8 Şubat 2024 tarihinde başlayacak.

Arap şeyhleri bu eriğe bayıldı: Kilosu altın fiyatını geçti! Arap şeyhleri bu eriğe bayıldı: Kilosu altın fiyatını geçti!

konut-82-ge6c

İş yerleri ise farklı teslim süreleri ile satışa sunulacak. Teslim süreleri 1 ay, 3 ay, 6 ay, 12 ay ve hemen teslim olarak belirlenmiş olup, yüzde 15 peşin ve 60 ay vadeli ödeme seçenekleri sunulacak. İş yerleri açık artırması ise 7 Şubat 2024 tarihinde başlayacak.

SATIŞA ÇIKACAK İLLER

Konutlar, Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Balıkesir, Batman, Çorum, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, İstanbul, İzmir, Karaman, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Konya, Rize, Samsun, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat gibi 26 ilde satışa çıkacak. İş yerleri ise Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Burdur, Bursa, Denizli, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, İzmir, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Konya, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Yozgat gibi 29 ilde satışa sunulacak.

AÇIK ARTIRMA KATILIM BEDELLERİ

Açık artırmaya katılmak isteyen kişilerin T. Halk Bankası A.Ş ve T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’nin tüm şubelerine katılım teminatı yatırmaları gerekiyor. Teminat miktarları, satın alınmak istenilen taşınmazın muhammen bedeline göre belirlenmiştir. Katılım teminatları şu şekildedir:

  • Muhammen bedeli 699.999 TL'ye kadar olanlar için: 50.000 TL
  • Muhammen bedeli 700.000 - 1.499.999 TL arası için: 100.000 TL
  • Muhammen bedeli 1.500.000 - 4.999.999 TL arası için: 200.000 TL
  • Muhammen bedeli 5.000.000 TL ve üzeri için: 500.000 TL

Açık artırma süreci için bu katılım teminatlarını yatırmak zorunlu hale getirilmiştir.