Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan mahkeme, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a yönelik 2013 yılında gerçekleştirilen kimyasal saldırılara ilişkin olarak insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle tutuklama emri çıkardı. AFP'nin haberine göre, uluslararası tutuklama emri, Esad'ın Ağustos 2013'te Şam yakınlarında gerçekleşen saldırılarda 1400'den fazla kişinin ölümüne neden olduğu iddiasına dayanıyor.

Dışişleri Bakanlığı: BMGK'nın ateşkes kararı önemli bir adım Dışişleri Bakanlığı: BMGK'nın ateşkes kararı önemli bir adım

TUTUKLAMA EMRİ GENİŞ KAPSAMLI

Mahkeme kararı, Esad'ın yanı sıra Suriye Elit Askeri Birliği'nin fiili şefi olan kardeşi Maher ve 2 Silahlı Kuvvetler Generali için de tutuklama emri çıkardı. Söz konusu saldırılar, Suriye Medya ve İfade Özgürlüğü Merkezi ile Açık Toplum Adalet Girişimi'nin şikayeti üzerine başlatılan bir soruşturma sonucunda ortaya çıktı.

"ÇOK BÜYÜK BİR GELİŞME"

Suriye Medya ve İfade Özgürlüğü Merkezi Başkanı Mazen Derviş, Esad için çıkarılan tutuklama emrini "Çok büyük bir gelişme" olarak değerlendirdi. Derviş, bağımsız bir yargı organının Esad'ın kimyasal saldırılardan haberdar olduğunu ve sorumluluğu bulunduğunu kabul ettiğini belirtti.

KİMYASAL SİLAH İDDİALARI VE REDDEDİŞ

Suriye, 2013'teki katliamın ardından tüm kimyasal silahlarından vazgeçme taahhüdünde bulunmuştu. Ancak, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, o dönemden bu yana Şam yönetimini bir dizi kimyasal saldırıdan sorumlu tutuyor. Suriye hükümeti ise iddiaları reddediyor.

PARİS MAHKEMESİ'NİN ARAŞTIRMASI

Paris Mahkemesi'nin insanlığa karşı suçlar birimi, 2021 yılından bu yana kimyasal saldırıları araştırıyor. Fransa, iddia edilen savaş suçları ve insanlığa karşı işlenmiş suçlar konusunda Paris Mahkemesi'nin dünya çapında yargı yetkisine sahip olduğunu savunuyor.

Editör: İsa Aslantaş