Geçtiğimiz yıl Pazarcık Belediyesinin başarılı çalışmalarıyla kirlilikten kurtarılarak tekrar hayat bulan Evri Mahallesindeki eşsiz Nilüfer Gölü şimdi de Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin bilinçsiz yeraltı suyunu çekmesi sonucu kurumayla karşı karşıya kaldı. 

Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesinin Evri Mahallesinde bulunan Nilüfer Gölü eski görüntüsünden uzak yok olmayla karşı karşıya kaldı.

Gece suyun altına çekilerek güneşin doğuşuyla tekrar su yüzüne çıkan ve eşsiz görüntüler ortaya koyan Nilüfer Gölünde toplu balık ölümleri yöne insanını çileden çıkarttı.

Yöre halkı isyan ederek bölgelerinden 40 içme suyu kuyusu açan Gaziantep Büyükşehir Belediyesine sert tepki gösterdi.

nilufer-golu_1

BİZİM GÖL KURUYOR, GAZİANTEP BİZİM SULARDAN YAPAY GÖLET YAPIYOR

Göl kıyısında buluşarak Kanal 46 ve Moderatör TV mikrofonlarına konuşan yöre halkı göllerinin bugünkü durumundan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i sorumlu tuttu. Bölgelerinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin yaklaşık 40 içme suyu kuyusunun bulunduğunu belirten yöre halkı, içme suyu olarak Gaziantep’e götürülen suyun, çim sulamada, yapay şelalede ve yapay göletlerde kullanıldığını öne sürdü.

nilufer-golu_2

FATMA ŞAHİN GÖLÜMÜZÜN DURUMUNU BİLİYOR

Doğma büyüme Evrili olduğunu belirten yöre halkından Cuma Seviniş; “Biz bizi bildik bileli mükemmel bir göldü. Herkes gelip burada piknik yapardı, kafa dinlemeye gelirdi. Nilüfer çiçeklerinin bulunduğu gölümüzde Gaziantep’in bölgemize sondaj vurana kadar hiçbir sorun yoktu. 35-40 sondaj kuyusu vurup suyu çekmeye başlamasıyla gölümüzün debisi düşmeye dolayısıyla da kurumaya başladı. Geçen hafta burada toplu balık ölümleri gerçekleşti. Bu konudan da Fatma Şahin’in haberi var ama hiçbir şey yapmıyor.

nilufer-golu_3

TOPLU BALIK ÖLÜMLERİ OLDU

Bizim gölümüz kuyulardan su çekilince kurumayla karşı karşıya kaldı fakat buradan içme suyu olarak götürülen suyumuzda Gaziantep çim suluyor, ağaç suluyor, yapay gölet yapıyor. Bizim burada arazimiz kuruyor, balıklar ölüyor, göl kokmaya başlıyor ama bunu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi görmüyor. 40 kuyunun yarısını çalıştırsalar gölümüzün debisi eski seviyesine gelir ve canlılık devam eder. Şuan Evrili olarak konuyu panik içerisinde takip ediyoruz ve Fatma Şahin’den gereğini yapmasını bekliyoruz.” dedi.

Büyük depremden 15 ay sonra Kahramanmaraş! Şehirde durum nedir? Vahit Kirişçi açıkladı... Büyük depremden 15 ay sonra Kahramanmaraş! Şehirde durum nedir? Vahit Kirişçi açıkladı...

nilufer-golu_4