Kahramanmaraş’ta 6 Şubat depremlerinin ardından yapılan soruşturma tüm hızıyla sürürken bir yakalama kararı da Ezgi Apartmanında tadilat yapan Pastane sahipleri Mustafa P. Ve Sami K.ye yakalama kararı çıkartıldı.

36 kişinin hayatını kaybettiği Ezgi Apartmanı ile ilgili bilirkişi raporunda, müteahhidin ve binanın alt katındaki Kervan Pastanesi’nin taşıyıcı sistemlere zarar verdiği, yıkımda asli kusurlu oldukları tespit edildi.

Kervan Pastanesi’nin sahipleri adreslerinde bulunamazken, savcılık ise yakalama kararı çıkardı.

kahramanmaras-ta-36-kisinin-oldugu-ezgi-apartmani

MÜTEHAHHİT GÜNDEMDE YOK

6 Şubat depremlerinin ardından yıkılan 10 katkı Ezgi Apartmanı hem yerel hem ulusal hem de sosyal medyanın gündeminden düşmedi.

Geçtiğimiz ay içerisinde Kervan Pastanelerinin Avukatı Mesut Çakar enkazı kaldırılan apartmanın önünde bir açıklama yaparak pastanenin hiçbir suçunun olmadığını, kaçak kat yapan ve projeye uymayan müteahhidin neden gündeme getirilmediğini belirtmişti.

MÜTEAHHİT VE TADİLATI YAPAN FİRMA ASLİ KUSURLU BULUNDU

Açıklamanın üzerinden tam bir ay geçmesinin ardından yeni bir gelişme yaşandı. Karadeniz Teknik Üniversitesinin Ezgi Apartmanıyla ilgili hazırladığı bilirkişi raporu Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaşınca, Başsavcılık Kervan Pastanelerinin sahipleriyle ilgili yakalama kararı çıkardı.

Kahramanmaraş'ta farklı suçlardan aranan 3 şüpheli tutuklandı Kahramanmaraş'ta farklı suçlardan aranan 3 şüpheli tutuklandı

Raporda binayı inşa eden müteahhit ve tadilat yapan Kervan Pastanesi’nin yıkımda asli kusurlu oldukları yönünde ibare olduğu öne sürüldü.

İZİNSİZ VE PROJESİZ YAPILDIĞI İDDİA EDİLDİ

KTÜ’nün raporunda Kervan Pastanesi perde duvarında havalandırma için delikler açıldığı, zemin kat ile asma kat arasında fretli kolonun kesildiği, pastanenin servis asansörü için tabliyede statik ve mimari projede bulunmayan bir boşluk açtığı anlatıldı.

Söz konusu uygulamaların izinsiz ve projesiz yapıldığı belirtildi. 

kahramanmaras-ezgi-apartmani

FENNİ MESUL TUTUKLANDI, FİRMA SAHİPLERİ BULUNAMADI

Müteahhitin ise zemin etüdü yaptırmadığı, binada kaçak bir kat olduğu ortaya kondu. Binada yıkıma neden olan eksiklikler ve dış müdahaleler konusunda Fenni mesul de asli kusurlu bulundu.

Fenni mesul Mehmet T. tutuklandı. KTÜ’nün raporu üzerine Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, Kervan Pastanesi’nin sahipleri Sami K. ve Mustafa P’nin, mevcutlu olarak savcılığa getirilmesi talimatı verdi.

Editör: Haber Merkezi