Mantar Enfeksiyonu Vakalarında Artış

Son zamanlarda mantar enfeksiyonu vakalarında artış yaşandığını belirten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Engin, mantar enfeksiyonlarının özellikle gövde ve genital bölgede yaygınlaştığını ve tedaviye direnç gösterdiğini ifade etti.

Yeni Mantar Tipleri ve Direnç

Prof. Dr. Engin, yeni tanımlanan mantar tiplerinin de etkisiyle artan vakalara dikkat çekti. Özellikle gençlerde de görülmeye başlayan tırnak mantarı gibi durumlar için uygun tedavi yöntemlerinin önemini vurguladı. "Kepekli, kızarık olması, sedef, egzamayla karıştırılabilir," diyen Engin, enfeksiyonun aile bireylerine kolayca bulaşabildiğini belirtti.

Mantar Enfeksiyonlarının Belirtileri

Mantar enfeksiyonu, ciltte saç, ayaklar, tırnakta, genital bölgede kaşıntı, pullanma, kırmızı döküntüler gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Nemli ve sıcak ortamlar ile hijyen eksikliği bu enfeksiyonların yayılmasına neden oluyor. Prof. Dr. Engin, nemli ve kapalı bölgelerde daha sık görülen bu enfeksiyonların tedavi edilmemesi durumunda yıllarca devam edebileceğine dikkat çekti.

Yüzeyel ve Derin Mantar Enfeksiyonları

Prof. Dr. Engin, yüzeyel mantar enfeksiyonlarında bir artış olduğunu ve bu enfeksiyonların immün sistemi normal olan kişilerde daha yaygın görüldüğünü ifade etti. Ayak mantarının tedavi edilmemesi durumunda tırnaklarda kalınlaşma ve renk değişikliği gibi belirtiler görülebileceğini belirten Engin, gençlerde de görülmeye başlayan bu durumun uygun tedavi gerektirdiğini söyledi.

Tedavi ve Önlemler

Engin, mantar enfeksiyonlarının tedavisinde ilaçların yanı sıra ortamın da tedavi edilmesi gerektiğini vurguladı. "Dirençli olan gövde ve genital bölge mantarlarında bir artış olduğunu söyleyebiliriz," diyen Engin, uygun tedavi yöntemlerinin belirlenmesi için mikrobiyoloji ile koordineli çalışılması gerektiğini belirtti. Enfeksiyonun tüm vücuda yayılabileceğini ve aile bireylerine bulaşabileceğini ifade eden Engin, bu durumun hastalar üzerinde ciddi etkiler yaratabileceğini söyledi.

Uzmanlardan yeni koronavirüs varyantı 'FLiRT' için uyarı Uzmanlardan yeni koronavirüs varyantı 'FLiRT' için uyarı

Sağlık

Editör: Haber Editörü