Bursa Uludağ Üniversitesi'nde Orman Yangınının Bilançosu

Yangının Boyutları Ortaya Çıktı

Bursa Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü'ndeki ormanlık alanda çıkan yangının hasarı gün yüzüne çıktı. Dün saat 14.30 civarında başlayan yangın, 40’tan fazla kara aracı, 4 helikopter ve 2 uçakla birlikte binden fazla personelin müdahalesiyle kontrol altına alındı. Soğutma çalışmalarının devam ettiği yangının boyutları dikkat çekti.

AK Partili Çelik'ten sokak hayvanları hakkında net açıklama: Katliam yasası diye sunulması haksızlık AK Partili Çelik'ten sokak hayvanları hakkında net açıklama: Katliam yasası diye sunulması haksızlık

Orman Alanında Büyük Kayıp

Yangın sonucunda kampüs içerisindeki 766 dekar orman alanı zarar gördü. Ayrıca 131 dekar biçilmiş alan da yangında yandı. Bu yangın, sadece doğal alanları değil, kampüs içerisindeki çeşitli merkezleri de etkiledi.

Arıcılık Merkezi ve Veterinerlik Fakültesi Zararda

Arıcılık Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nde (AGAM) 30 adet arı kovanı küle dönerken, Veterinerlik Fakültesi’nde 10 ton buğday, 20 ton kuru yonca, 30 ton saman ve 1 traktör yanarak büyük hasar aldı. Hayvan barınakları da yangından etkilenirken, çiftlikte yaşayan hayvanlar kurtarıldı.

Ziraat Fakültesi ve Mennan Pasinli MYO Etkilendi

Ziraat Fakültesi’nde ise 80 dekarlık buğday tarlası ve elma, armut, ayva, şeftali, Trabzon hurması, fındık, zeytin gibi ağaçlardan oluşan 2 bin ağaç alevlere teslim oldu. Ayrıca, bahçe tesislerindeki öğrenci eğitim uygulama binasının çatısı hasar gördü. Mennan Pasinli MYO’da (Atçılık) 2 padok alanının koruma demirleri ve bin balya yonca da yanarak kül oldu.

Bu yangın, Bursa Uludağ Üniversitesi'nin kampüsünde büyük bir hasara yol açarken, yangının tamamen söndürülmesi ve hasarın tam olarak tespit edilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Editör: Haber Editörü