MSB: SAS Timleri müdahale etti! İğneada açıklarında mayın alarmı!

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; 28 Mart 2022 tarihi sabah saatlerinde Bulgaristan sınırına yakın İğneada açıklarında bir mayın tespit edilmesi üzerine olay mevkine bölgede bulunan Sualtı Savunma Timleri (SAS) süratle intikal ettirilmiştir. Bahse konu mayın SAS Timleri tarafından emniyete alınmış ve etkisiz hâle getirmek maksatlı müdahaleye başlanmıştır.

MSB: SAS Timleri müdahale etti! İğneada açıklarında mayın alarmı!

"BELKİ BİRKAÇ TANE DAHA GÖRÜLEBİLİR"

Hava Kuvvetleri İstihbarat Dairesi eski Başkanı Gürsel Tokmakoğlu CNN Türk canlı yayınında İğneada açıklarında bulunan mayınla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bu mayınlardan birkaç tane görülebileceğini belirten Tokmakoğlu şunları söyledi: Bundan sonraki işlerle ilgili olarak tedbirler alınıyor. Bölgede mayın arama gemisi var. Bizim mayın arama gemilerimiz iyidir ancak alan geniş. Alanı daraltmak gerekiyor. Üst akıntı yollarının bulunduğu alanları daha hızlı taramak mümkün olabiliyor. Bundan belki 1-2 tane daha varsa bulunacaktır. Çok zor şartlar varmış gibi göstermek yanlış, bundan böyle belki birkaç tane daha görülebilir. İlk mayın tespit olduğu zaman, balıkçıların görmesiyle alakalı konu görsel temas; bu gündüz olabilecek bir şey ancak mayın arama gemilerinin gece de arama yapmaları mümkün. Orada endişe duyulacak bir şey yok ancak görsel temas önemli. Gece şartlarında riskli bölgeler, rotalarını tayin ederken daha dikkatli olmaları gerektiğine inanıyorum.

İSTANBUL BOĞAZI'NDAKİ MAYIN ALARMI

26 Mart cumartesi günü de Sarıyer Türkeli Demirleme Sahası'nda balıkçıların fark ettiği ve mayın için Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri harekete geçmişti. Deniz yüzeyindeki cismin incelendiği kaydedilmişti. İncelemelere helikopter de destek vermişti. Mayının cismin saat 09.30 sıralarında görüldüğü ifade edilmişti.

Mayının imhası hakkında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Katar'ın başkenti Doha'da açıklama yapmıştı. Bakan Akar, "Sabah saatlerinde İstanbul Boğazı açıklarındaki bir ticari gemiden 'mayın benzeri bir cisim görüldüğüne' dair bilgi geldi. Unsurlarımız zaten o bölgelerde yoğun şekilde devriyelerini, görevlerini sürdürüyordu. Süratli bir şekilde SAS timimiz bölgeye intikal ettirildi. Söz konusu cismin mayın olduğunun tespitinin ardından emniyetli bir bölgeye çekildi.

İnceleme sonucunda eski tip olduğu belirlenen mayın SAS timimiz tarafından etkisiz hale getirildi. Konuyla ilgili hem Rus hem Ukrayna makamlarıyla görüştük. Koordinasyonumuz devam ediyor. Deniz trafiğinin emniyetli şekilde sürdürülmesi için başta Deniz Kuvvetlerimiz olmak üzere Sahil Güvenlik ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyon yapıldı. Gerekli tedbirler alındı. Deniz trafiği emniyetli şekilde devam ediyor. Deniz Kuvvetlerimizin yüzer ve uçar unsurları müteyakkız bir şekilde faaliyetleri takip ediyor, çalışmalarını sürdürüyor" demişti.

Rusya-Ukrayna savaşında bir ay geride kalırken, Ukrayna'nın Odessa'dan Rus savaş gemilerini durdurmak için Karadeniz'e bıraktığı ve fırtına sonucu çıpalarından kurtulup sürüklediği öne sürülen mayınların İstanbul'a kadar ulaşabileceği belirtilmişti.

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER