Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Girne’nin Karşıyaka Köyü'nde yaşayan A.B., evine yakın bir cami olmaması nedeniyle Din İşleri Başkanlığı'na başvurarak evinin çatısına hoparlör sistemi kurdurdu. Ancak bu karar, köye yeni yerleşen yabancılar arasında tepkiye neden oldu.

TAŞLI SALDIRI VE MAHKEME BAŞVURUSU

Yerleşen yabancılar, önce A.B.’nin evine taşlı saldırıda bulundular. Daha sonra ise rahatsız oldukları ezan sesinin durdurulması için Girne Mahkemesine başvuruda bulundular.

KÖYLÜLERİN TEPKİSİ

Olay sonrasında köylüler, A.B.’in evinin taşlanması hakkında tepkilerini dile getirdi. "Dağdan geldiler bağdakini kovuyorlar. Rahatsız oluyorlarsa gelmesinler" şeklinde konuşan köylüler, yaşanan durumu eleştirdi.

Tıp dünyasını sarsan olay: Hayatını kaybeden kadın morgda dirildi Tıp dünyasını sarsan olay: Hayatını kaybeden kadın morgda dirildi

EZAN SESİNİ DAVA EDECEKLERE KARŞI MÜCADELE

A.B. ise avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, ezan sesinin dava edilmesine karşı mücadelelerinin süreceğini belirtti. "Ezan sesimizi dava edenlere karşı mücadelemiz sürecek. Bu topraklarda yüzyıllardır ezan sesi kesilmedi, burada hepimizin atalarından izler var" diyen A.B., yabancıların gelenekleri ve değerleri yok edemeyeceğini vurguladı.

GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ VE BAYRAK TARTIŞMASI

A.B.’in avukatı, bugün ezana karşı çıkanların yarın gürültü kirliliği bahanesiyle bayrağa karşı çıkabileceklerini söyledi. "Bugün ezan sesine gürültü kirliliği diyerek karşı çıkanlar, yarın görüntü kirliliği diyerek bayrağımıza da karşı çıkarlar. Buna izin vermeyiz" şeklinde açıklamada bulundu. Avukat, KKTC'de camilerde ezanın merkezi sistemle okunduğunu ve bu konuda Din İşleri'nin yetkili olduğunu vurgulayarak, müdahaleye izin verilmeyeceğini belirtti.