Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 ve Elbistan merkezli 7,6'lık yıkıcı deprem meydana gelmiş, iki ana deprem 10 ilde ciddi bir şekilde hissedilerek büyük yıkımlara neden olmuştu.

Deprem Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki birçok ili vurdu. Şiddetli deprem asıl tahribatı merkez üs Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay'a verdi. En ağır kayıplar bu illerden gelirken Diyarbakır, Adıyaman, Adana, Elazığ, Malatya, Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa'da da binalar çöktü.

Şiddetli depremler sonrası en büyük yıkım ise kara yollarında oldu. Yıkımın ağır olduğu illerde bulunan çevre yolları deprem anında yerle bir olurken, 7 Kasım 2020'de ulaşıma açılan Kahramanmaraş-Göksun karayolunda bulunan 11 çift tüp tünel, 2 viyadük, 3 köprü ve 6 köprülü kavşakta en küçük bir sorun yaşanmazken, çatlak bile meydana gelmedi.

İnşaat sektörünün sorunları çözüme kavuşuyor: KMTSO'dan Bakan Özhaseki'ye rapor İnşaat sektörünün sorunları çözüme kavuşuyor: KMTSO'dan Bakan Özhaseki'ye rapor

Özellikle depremin ilk saatlerinde Kahramanmaraş’a yardımın gelmesi için yolların açık olması açısından yol güvenliği hayati önem taşıyordu. Yolların açık olması ile birlikte insani yardım ve arama kurtarma ekiplerinin Kahramanmaraş’a zamanında intikal etmesi açısından büyük önem taşıdı.

Bunun için yüklenici firma Duygu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğan ve ekibine Kahramanmaraş’tan sevgi seli ve teşekkür var.