Kahramanmaraş’ta yaşanan 2 ana büyük deprem Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay illerinde büyük hasara ve yıkıma neden oldu. Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bölgelerde kırsal mahallelere kaçan vatandaşlardan görüntüler gelmeye devam ediyor.

Yaşanan depremlerin ardından Göksun’a giden bir vatandaş, Kuşkayası Dağı'nda yaşanan ve lav akıntısına benzeyen bir görüntüyü sosyal medyadan paylaştı. Görüntülerin kısa sürede binlerce kişiye yayılırken, o dakikaları izleyen vatandaşlar adeta üçüncü korkuyu yaşadı.

Dağdan yükselen dumanlar ve dağdan akan siyah sıvılar bir anda akıllara ‘acaba lav akıntısı mı oluştu’ sorusunu getirdi.

Yapay zeka bunu da yaptı! Kahramanmaraş karşılaştırması şaşırttı! Yapay zeka bunu da yaptı! Kahramanmaraş karşılaştırması şaşırttı!

AFAD’dan Yüreklere Su Serpen Açıklama

Konuya ilişkin bölgeye giderek araştırmalar yapan AFAD ekipleri, yaşanan durumun lav akıntısı olmadığını ve olayın kütle hareketi olduğunu söyledi. Bölgede herhangi bir lav akması, volkanik kül, petrol veya gaz çıkışı olmadığını dile getiren uzmanlar, durumun basit bir kütle hareketinden başka bir şey olmadığını aktardı.