BM'den Myanmar'a uyarı!

BM'den Myanmar'a uyarı!

BM Genel Kurulu'nun insan haklarından sorumlu 3. Komitesi, Myanmar'daki insan hakları durumuna ilişkin sunulan tasarıyı konsensüsle kabul etti.


BM Genel Kurulu'nun insan haklarından sorumlu 3. Komitesi, Myanmar'daki insan hakları durumuna ilişkin sunulan tasarıyı konsensüsle kabul etti.


Bağlayıcılığı olmayan, ancak Myanmar Hükümeti'ne yönelik uluslararası baskıyı artırma işlevi bulunan tasarıda, dini ve etnik azınlıkların haklarının eşitlik temelinde sağlanması istendi.


Myanmar, Arakan (Rakhine) Eyaleti'nde yaşayan yaklaşık 1.3 milyon Rohingya Müslümanının vatandaşlık hakkını, illegal Bangladeş göçmeni oldukları iddiasıyla vermiyor. Eyalette yaşayan Budist fanatiklerin zulmüne maruz kalan Rohingyalar 2012'de yeniden başlayan şiddet dalgası nedeniyle evlerinden edildi.


Yaklaşık 140 bin Müslüman, evlerini terk ederek derme çatma kamplarda yaşamaya ya da komşu ülkelere sığınmaya çalışıyor. Myanmar Hükümeti azınlıkların durumlarını iyileştirmek için hazırladığını öne sürdüğü "eylem planını" ise henüz açıklamadı.


BM tasarısında ayrıca ülkedeki politik katılımcılığın sağlanması ve gelecek yıl düzenlenecek başkanlık seçimlerinin demokratik bir ortamda gerçekleştirilmesi de istendi.


Komitede kabul edilen tasarı gelecek ay onay için Genel Kurul'da görüşülecek.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63