BM Genel Sekreteri Putin ve Lavrov ile görüştü

BM Genel Sekreteri Putin ve Lavrov ile görüştü

BM Genel Sekreteri Ban, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştü.


Kremlin Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'daki siyasi durumu ele aldığı bildirildi.


Açıklamaya göre, Putin, ülkesinin, BM'nin uluslararası konulardaki merkezi rolünü desteklediğini, küresel krizlerin çözümünde ortaya konan çaba ile etkili rolünü takdir ettiğini belirtti.


Ban ise BM Genel Sekreteri olarak Ukrayna'da yaşanan durumdan derin endişe duyduğunu dile getirdi. Rusya'yı uluslararası toplumun liderlerinden biri olarak gösteren Ban, "Rusya sadece BM'nin önde gelen üyelerinden değil, dünya arenasının da güçlü bir aktörü" ifadelerini kullandı.


Lavrov, Ban görüşmesi


Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Ban'ın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinde, yönetimin anayasa aykırı bir şekilde değişmesi sonucu iç siyasi krizin devam ettiği Ukrayna'daki durumun değerlendirildiği kaydedildi.


Lavrov'un görüşmede, Rusya'nın, Ukrayna'nın Doğu ve Güney Doğu bölgelerinde Rusça konuşan nüfusun maruz kaldığı hak ihlallerinden duyduğu derin endişeyi dile getirdiği aktarıldı. Görüşmede, bu ülkede durumun normale dönmesi ve uzun vadeli istikrarın sağlanması için, BM'nin Ukrayna ile ortak hareket etmesi fikri üzerinde duruldu.


Moskova temaslarının ardından Kiev'e geçecek Genel Sekreter Ban, Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov ve Başbakan Arseniy Yatsenyuk ile bir araya gelecek. Ban, Kiev'de bulunduğu sırada BM İnsan Hakları Gözlemci Misyonu üyeleri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile de görüşecek.


Ban, Kırım'daki referandumdan sonra yaptığı açıklamada, söz konusu oylamanın sorunu daha da derinleştireceğini belirterek, taraflardan düşüncesizce atılacak hızlı adımlardan kaçınmasını istemişti.


Ban Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılacak


BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın Hollanda'nın Lahey kentinde bu yıl 3'üncüsü yapılacak Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin açılışında konuşma yapacağını belirtti.


Haq, Rusya'daki temasların ardından Ukrayna'da yetkililerle bir araya gelecek olan Ban'ın, 25 Mart'ta da iklim değişikliğinin etkilerini gözlemlemek için Grönland'a geçeceğini dile getirdi.


"Diyalog kurmaya çalışıyor"


Farhan Haq, BM Genel Sekreteri Ban'ın Rusya'daki temaslarına ilişkin de bilgi vererek, Genel Sekreter'in Rusya ve Ukrayna arasında diyalog kurulmasına ve tansiyonun azaltılmasına çalıştığını aktardı.


Haq, gazetecilerin, Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasının BM Şartı'na göre yasal olup olmadığı yönündeki ısrarlı sorularını ise Genel Sekreter'in bu durum nedeniyle derin hayal kırıklığı yaşadığı ve sükunet çağrısı yaptığını hatırlatarak cevapladı.
(AA)

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66