Şırnak'taki atış talimine soruşturma!

Şırnak'taki atış talimine soruşturma!

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanlığının Şırnak'taki ''atış talimi'' görüntüleri konusunda soruşturma ve inceleme başlattığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı , "TSK atış yönergelerinde bu şekilde bir eğitim yer almamaktadır" dedi.

Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak'taki ''atış talimi'' görüntüleri ile ilgili, ''Türk Silahlı Kuvvetlerinin atış yönergelerinde bu şekilde bir atış eğitiminin yer almadığını'' belirterek, görüntülerde yer alan subay hakkında gerekli işlemin başlatıldığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, bir subay tarafından yapılan tabanca atış görüntülerinin bazı medya organlarına yansıdığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

''Yapılan araştırma sonucu, olayın Şırnak/Akçay'da konuşlu 6'ncı Motorize Piyade Tugayı'nın Seslice'deki üs bölgesinde meydana geldiği tespit edilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin atış yönergelerinde bu şekilde bir atış eğitimi yer almamaktadır. Ancak 'güven atışı' olarak adlandırılan bir atış şekli, önceki yıllarda bizzat adı geçen personelin de katıldığı bir gösteride, TSK Özel Kuvvetler personeli tarafından icra edilmiş ve televizyonlarda da gösterilmiştir.

Anılan subay hakkında gerekli işlem başlatılmıştır.''

GÖNÜL: OLAY DOĞRUYSA ÜZÜCÜ

TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gönül, ''Şırnak'ta bir birlikte bir yüzbaşının erleri dizerek atış talimi yaptığına dair'' görüntülerin medyada yer aldığının belirtilmesi üzerine, ''Olay doğruysa fevkalade üzüntü verici, olmaması gereken, fevkalade yanlış ve müessif bir olay. Genelkurmay gerekli inceleme ve soruşturmayı başlatmış durumda'' dedi.

Gönül, bir başka soru üzerine, görüntüleri izlemediğini ancak bugünkü gazetelerde konuya ilişkin haberleri okuduğunu ifade etti. Gönül, ''Genelkurmay ile bu konuda bir görüşme yapıp yapmadığının sorusuna ise ''Bizim iç meselemiz'' karşılığını vermekle yetindi.

Dün Özel Kuvvetler'de görev yapmış olan Yüzbaşı Metin Gürcan'ın Şırnak Akçay 6. Motorlu İç Güvenlik Piyade Tugayı'ndaki askerleri hedef tahtası olarak kullandığı görüntüler basında yer almıştı. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2011, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER