İstifa direnişi! İngiliz parlamentosu karıştı: Onurlu davran, bırak!

Maliye Bakanı Sunak ve Sağlık Bakanı Javid'in görevlerini bıraktığı İngiltere'de istifa depremi tetiklendi, Başbakan Johnson hükümetin devam edeceğini söylese de istifa edebileceği sinyalini de verdi.

İstifa direnişi! İngiliz parlamentosu karıştı: Onurlu davran, bırak!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid'in beklenmedik istifalarının ardından başlayan siyasi krizle baş etmeye çalışıyor.

Londra'da bu sabah diğer bakanlar da arka arkaya görevlerini bıraktı. Will Quince Aile ve Çocuk Bakan Yardımcılığı görevinden istifa ederken, Laura Trott da bakan danışmanlığı görevinden ayrıldı.

Dakikalar sonra bu kez Devlet Bakanı Robin Walker koltuğunu bıraktığını duyurdu. Adalet Bakanı Victoria Atkins, "Bundan daha iyi olabiliriz ve olmalıyız" diyerek istifa etti. Felicity Buchan ise "İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Departmanında Parlamento Özel Sekreteri olarak bugün istifamı sunmuş olmaktan büyük üzüntü duyuyorum." diyerek istifasını Başbakan Johnson'a sundu.

İstifa eden bakan sayısının sekize ulaşması üzerine tüm gözler parlamentoda konuşan Başbakan Johnson'a çevrildi. Johnson hükümetinin görevine devam edeceğini yineledi ancak hükümeti devam ettirememesi halinde koltuğunu bırakacağını da söyledi. Başbakan, "İşime devam ediyorum" dedi.

Üzerindeki istifa baskısı artan Johnson'a parlamentodaki milletvekillerinden 'Onurlu davran, çekil' çağrısı geldi.

YENİ BAKAN'DAN BİRLİK ÇAĞRISI

Sunak'ın yerine atanan Nadim Zahawi, Muhafazakar Parti milletvekillerine birlik çağrısı yaptı ve Başbakan Johnson'ın yeni icraatlere odaklanmış olduğunu savundu.

Nadim Zahawi son üç yılda Maliye Bakanlığı görevini yürütecek dördüncü isim olacak.

Sajid Javid'den boşalan Sağlık Bakanlığı koltuğuna ise Steve Barclay getirildi.

Dışişleri Bakanı Liz Truss, Savunma Bakanı Ben Wallace ve Kalkınma Bakanı Michael Gove'un da kabinede çalışmaya devam edeceği kaydediliyor.

Johnson'a yönelik son eleştirilerin temelinde Muhafazakar Parti'nin Parlamento'daki Grup Yöneticisi Chris Pincher hakkında son dönemde ortaya atılan iddialar yatıyor. Pincher, The Sun gazetesinde hakkında çıkan taciz haberlerinden sonra görevinden istifa etmişti.

Başbakan Johnson Chris Pincher hakkında geçmişte çıkan benzer iddialardan haberdar olmasına karşın onu bu göreve getirmekle suçlanıyordu.

Başbakanlık Ofisi'nden daha önce yapılan açıklamada taciz iddialarından haberdar olunmadığı kaydedildi. Ancak Başbakan Johnson, Pincher hakkında üç sene önce böyle bir suçlamanın kendisine ulaştığını kabul etmişti. Johnson konu ile ilgili son açıklamasında bu kararından 'büyük pişmanlık' duyduğunu söylemişti.

Kabindeki istifalar Johnson'un bu açıklamaları ile eş zamanlı olarak geldi.

'HÜKÜMETİN ÇÖKTÜĞÜ AÇIKÇA ORTADA'

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Keir Starmer ilk değerlendirmesinde "Hükümetin çöktüğü açıkça ortada" dedi. Starmer, "İngiltere halkı kandırılamaz. Muhafazakar Parti lekelenmiş durumda ve bir adamı değiştirmek bunu düzeltmez" şeklinde konuştu.

GÜVENOYUNU BÜYÜK FİRE İLE KAZANDI

Özellikle Covid kısıtlamaları döneminde Başbakanlık Konutu'nda verilen partiler nedeniyle yoğun istifa baskısı altında olan Başbakan Boris Johnson ara seçimleri kaybetse de görevi bırakmayacağını söylemişti.

Johnson 6 Haziran'da partisinin meclis grubunda yapılan güven oylamasını 148'e karşı 211 oyla kazanmıştı.

Ancak Muhafazakar Parti'nin 359 milletvekilinden yüzde 40'dan fazlasının Johnson'ın görevi bırakmasını istemesi, İngiltere Başbakanı'nı önümüzdeki dönemde iç siyasette çok zor günlerin beklediği şeklinde yorumlanmıştı.

İKİ BAKANIN İSTİFA MEKTUBUNDA HANGİ İFADELER YER ALIYOR?

Maliye Bakanı Rishi Sunak'ın istifa mektubundaki ifadeler:

"İngiltere Halkı hakkı olan şekilde hükümetin düzgün, ciddi ve yetkin bir şekilde yönetilmesini bekliyor. Ben bu standartlar için mücadele edilmesi gerekildiğine inanıyorum ve bu yüzden istifa ediyorum. Hükümetten ayrıldığım için üzgünüm ama böyle devam edemeyeceğimiz sonucuna vardığım için bu kararı aldım."

Sağlık Bakanı Sajid Javid'in istifa mektubundaki ifadeler:

"Biz (Muhafazakar Parti) her zaman popüler olmadık, ama ulusal çıkarları korumak konusunda hep yetkin olduk. Ne yazık ki son olaylar karşısında, halk nezdinde ikisi de değiliz. Üzülerek söylüyorum ve artık biliyorum ki sizin yönetiminiz altında değişen bir şey olmayacak bu nedenle benim güvenimi de kaybettiniz."

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67