EYT kapsamında sigorta giriş tarihi tutup da primi, hizmet süresi eksik olanlar, emekliliklerini öne çekmek için ucuza borçlanma fırsatını değerlendirebilir.

Asgari ücret görüşmeleri devam ederken, yeni tarifeyle birlikte 1 Ocak 2024'ten itibaren doğum, askerlik ve yurtdışı borçlanmalarının maliyeti de artacak.

DOĞUM, ASKERLİK VE YURTDIŞI BORÇLANMASI MALİYETİ ARTIYOR

Yeni asgari ücretle birlikte doğum, yurtdışı ve askerlik borçlanmalarının maliyeti artıyor. Erken emekli olmak isteyenlerin sigorta başlangıcını ve prim gün sayısını öne çekmesi, bu fırsatı değerlendirmesi önem taşıyor.

Doğum, askerlik, doktora öğrenimi, tıpta uzmanlık, avukatlık stajı gibi durumlar için eksik sürelerin borçlanılabilmesi söz konusu.

BORÇLANMA MALİYETİ YÜKSELECEK

Temmuz ayından bu yana günlük borçlanma tutarı en düşük 143 lira olarak uygulanıyordu, asgari ücretin yüzde 50 artması durumunda bu tutar 214 liraya çıkacak. Doğum borçlanmasında 1 günlük kazanç 51 bin lira olacak.

Hükümetten Çalışanlara Büyük Jest! İş Kanunlarında Devrim Niteliğinde Düzenlemeler Hükümetten Çalışanlara Büyük Jest! İş Kanunlarında Devrim Niteliğinde Düzenlemeler

ÖNEMLİ BİR FIRSAT!

Sabah gazetesinin aktardığı habere göre, bugün itibarıyla 103 bin liraya doğum borçlanması yapabilecek bir kadın, 1 Ocak 2024'te 154 bin liranın üzerinde ödeme yapmak zorunda kalacak.

Askerlik borçlanması ise 18 ay için 77 bin 220 lira iken, 1 Ocak itibarıyla ödenecek tutar yüzde 50 artışla 116 bin liraya yaklaşacak. Askerlik borçlanmasında 1 günlük kazanç 38 bin 780 lira olacak.

ÖDEMELERDE ARTIŞ VE SÜRE SINIRI

Sosyal Güvenlik Kurumu, doğum, askerlik gibi borçlanma konularında detaylı bilgiyi sosyal medya üzerinden paylaştı. Borçlanma yapmak isteyenler, e-devlet uygulaması üzerinden seçtikleri tarih aralığı için borçlanma başvurusu yapabilirler.

Borç tebliğ edildikten itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekmektedir.

BAĞ-KUR'DA TAMAMI SATIN ALINACAK

Bağ-Kur kapsamında silinen günler için kısmi borçlanma mümkün değil, tamamının satın alınması gerekiyor. İhya işlemi gerçekleşmiş ve borç ödendiğinde vazgeçilemiyor, ödenen prim de iade edilmiyor. SGK'ya başvurup ihya işlemi başlatıldığında hesaplanan tutar, 3 ay içinde yatırılmalıdır; aksi halde ihya işlemi iptal edilir.