İran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda, reformist Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan, oyların %53,7'sini alarak ülkenin 9. Cumhurbaşkanı oldu.

SEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI

İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, bakanlık binasında düzenlenen basın toplantısında, dün gerçekleşen seçimlerin ikinci turuna ait oy sayım işlemlerinin tamamlandığını duyurdu. İslami, ülke genelinde yaklaşık 59 bin merkezde kurulan sandıklarda toplam 30 milyon 530 bin 157 oyun kullanıldığını belirtti. Pezeşkiyan'ın bu oylardan 16 milyon 384 bin 403'ünü alarak oy oranının %53,7 olduğunu ifade etti. Muhafazakar aday Said Celili'nin ise 13 milyon 538 bin 179 oy aldığı ve oy oranının %44,4'te kaldığı açıklandı.

Seçim yaklaşırken şok iddia: Biden adaylıktan çekilecek mi? Seçim yaklaşırken şok iddia: Biden adaylıktan çekilecek mi?

KATILIM ORANI VE İLK TUR SONUÇLARI

Seçimlerin ikinci turuna katılım oranının %49,8 olduğu bildirildi. Yüzde 40 ile ülke tarihindeki en düşük katılımlı cumhurbaşkanı seçimi olan birinci turda Pezeşkiyan oyların %42,5'ini alırken, Celili'nin oyu %38,6 olmuştu.

PEZEŞKİYAN'DAN HALKA MESAJ

Pezeşkiyan, X sosyal medya hesabından halka yönelik ilk mesajında, "Sevgili İran halkı, seçimler sona erdi. Bu birlikteliğimizin başlangıcı. Önümüzdeki zorlu yolu, birliktelik ve güven olmadan aşamayız. Elimi size uzatıyorum ve sizi bu yolda yalnız bırakmayacağıma şerefim üzerine yemin ediyorum." ifadelerini kullandı.

Editör: İsa Aslantaş