Son Dakika: Partisinin TBMM Grup Toplantısında konuşan İYİ Parti lideri Meral Akşener, sözlerine 14 Kasım KKTC'nin bağımsızlığının 40. yılını kutlayarak başladı.

AYM-YARGITAY KRİZİ
Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Can Atalay kararı sonrası Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasında yaşananlar hakkında flaş açıklamalarda bulunan Akşener, anayasa değişikliğini gündeme getiren hükümeti sert sözlerle eleştirdi.

Devlet yönetimini fırsatçılıkla suçlayan Akşener, "Anayasa değişikliğini konuşmadan önce mevcut anayasaya uymanız gerekiyor. Daha anayasanın hükümlerini yok sayarken neyi, nasıl değiştireceksiniz?" dedi.

Akşener'in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Önce bu sistem elimi, kolumu bağlıyor dendi, sistem değiştirildi. Kuvvetler ayrılığı yerle bir edildi. TBMM vasıfları teker teker çökertildi. İktidarın gözü yine hukuka dikildi. Sayın Erdoğan uzun zamandır hukuktan şikayetçi. Gezi zamanında 'reddi reddediyoruz' diyen karşı çıkan kendisiydi. 'AYM kararına uymuyorum saygı da duymuyorum' diyen de kendisiydi.

"SİZ HALA NEYİ TARTIŞIYORSUNUZ?"
Belli ki bazı saray sakinleri ilhamını Carl Schmitt'ten almış. Bu düpedüz bir siyasi fırsatçılıktır. Böylesine vahim krizden siyasi rant devşirmeye çalışmak en hafif tabiriyle ayıptır.
AYM kararları kesindir, herkes uymak zorundadır. Siz hala neyi tartışıyorsunuz kardeşim?
Muhteremler anayasa değişikliğini konuşmadan önce var olan anayasaya uymanın gerekliliği konuşmamız gerekiyor. Siz daha bunu yapamıyorsunuz. Kimlerin hangi haklara sahip olabileceğini çizen anayasaya uyulmalıdır. Milletimiz egemenlik hakkını yetkili organlar ile kullanır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akşener'e "Sizce seçimi neden kaybettik?" diye sormuş Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akşener'e "Sizce seçimi neden kaybettik?" diye sormuş

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK"
Biz anayasal devlet krizinin çözülmesi için uğraşıyoruz.
Anayasa Mahkemesi kapatılmalıdır, demedik demeyiz. Yargıtay'dan bir dairenin AYM'yi hedef göstermesini hiçbir koşulda kabul etmeyiz.
Nereye hizmet ettiği belli olmayan odakların millet iradesini yok saymasına izin vermeyiz. Bu krize sebep olanlar hakkında suç duyurusunda bulunduk. Erdoğan'a hakem olma görevini hatırlattık.

"ADALETİ SARAYA KAPI KULU YAPTIRMAYACAĞIZ"
Biz Anayasa'ya sonuna kadar sahip çıkacağız. Hukuku bir hesaplaşma aygıtı olarak kullanmaya çalışanlara geçit vermeyeceğiz.
Adaleti saraya kapı kulu yapmasına izin vermeyeceğiz. AYM üyeleri de sahipsiz değildir.
Daha Anayasa'yı tanımayan bir cumhurbaşkanına kim, nasıl güvensin? Hukukun ayaklar altına alındığı bir ortamda kim, nasıl yatırım yapsın?
İktidara sesleniyorum: Anayasa değişikliğini konuşmadan önce mevcut anayasaya uymanız gerekiyor. Daha anayasanın hükümlerini yok sayarken neyi, nasıl değiştireceksiniz?

Editör: İsa Aslantaş