Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde hava durumu aşağıdaki gibi olacak:

HAVA DURUMU GENEL DEĞERLENDİRME

Yurdun kuzey, iç ve batı kesimleri parçalı yer yer çok bulutlu bir hava bekliyor. Marmara'nın kuzey ve doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile Bolu, Düzce, Sinop, Osmaniye, Kars ve Ardahan çevreleri ile Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş'ın batı ilçeleri sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlarını karşılayacak. Diğer bölgeler ise az bulutlu ve açık olacak.

mara-hava-durumu-2-eylul

YAĞIŞ BEKLENTİSİ

Yağışlar öğleden sonra İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri ve İç Anadolu'nun güneybatısında etkili olacak. Akşam ve gece saatlerinde ise Samsun ve Ordu çevrelerinde yer yer kuvvetli yağışlar bekleniyor.

SICAKLIK DEĞERLENDİRMESİ

Hava sıcaklıkları ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredecek.

RÜZGAR DURUMU

Kuzey kesimlerde kuzeyli, güney kesimlerde güney ve batılı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette rüzgarlar esecek. Marmara'nın güneybatısı ve Kuzey Ege kıyıları ile yağış alan bölgelerde yağış anında kuvvetli rüzgarlar (40-60 km/saat) etkili olacak.

UYARILAR

Kuvvetli yağış uyarısı: Yağışların öğleden sonra İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri ve İç Anadolu'nun güneybatısında, akşam ve gece saatlerinde Samsun ve Ordu çevrelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor. Bu nedenle ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

saganak-yagis-maras

BÖLGESEL HAVA DURUMU

Marmara Bölgesi: Parçalı, yer yer çok bulutlu. Cumartesi günü bölgenin Karadeniz kıyıları ile Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

Ege Bölgesi: Parçalı yer yer çok bulutlu bir hava hakim olacak. İç kesimlerde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülecek. Özellikle öğleden sonra Denizli, Uşak ve Afyonkarahisar çevreleri ile Kütahya'nın güney ilçelerinde kuvvetli yağışlar bekleniyor.

Akdeniz Bölgesi: Parçalı yer yer çok bulutlu. Batı Akdeniz'in iç kesimleri ile Osmaniye, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş'ın batı ilçelerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülecek. Isparta ve Burdur çevrelerinde yer yer kuvvetli yağışlar bekleniyor.

İç Anadolu Bölgesi: Parçalı yer yer çok bulutlu bir hava hakim olacak. Öğleden sonra bölge genelinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülecek. Özellikle öğleden sonra Konya çevreleri ve Eskişehir'in güney ilçelerinde, akşam saatlerinde Eskişehir'in doğusu, Konya'nın kuzeyi ve Kırşehir çevrelerinde kuvvetli yağışlar bekleniyor.

AKEDAŞ saat verip tek tek açıkladı! Kahramanmaraş'ta elektriklerin kesileceği yerler AKEDAŞ saat verip tek tek açıkladı! Kahramanmaraş'ta elektriklerin kesileceği yerler

Batı Karadeniz Bölgesi: Parçalı yer yer çok bulutlu bir hava bekleniyor. Öğleden sonra Bolu, Düzce ve Sinop çevrelerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülecek.

Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi: Parçalı yer yer çok bulutlu bir hava bekleniyor. Kıyı kesimlerinde aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülecek.