Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihinde yaşanan ve "asrın felaketi" olarak anılan depremlerin ardından geçen 8 ayın ardından, şehir merkezi dronlar aracılığıyla yeniden gözler önüne serildi.

deprem-sehri-kahramanmaras-8-ay-sonra-havadan-goruntulendi_kanal46_1

DEPREMİN YIKICI ETKİLERİ HALA BELLİ

Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde merkez üssü bulunan depremler, şehir merkezini adeta tanınmaz bir hale getirmişti. Özellikle Azerbaycan ve Trabzon bulvarları, depremin yıkıcı etkilerinin hala silinmediğini gösteriyordu.

deprem-sehri-kahramanmaras-8-ay-sonra-havadan-goruntulendi_kanal46_3

Maraş dondurmacısı 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı Maraş dondurmacısı 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı

DRON GÖRÜNTÜLERİYLE ŞEHİR MERKEZİ İNCELENDİ

8 ay sonra yapılan dron incelemeleri, şehir merkezindeki değişiklikleri net bir şekilde gösterdi. Görüntülerde, bazı bölgelerin boş kaldığı, bazı bölgelerin ise konteynerler ve prefabrik yapılara dönüştürüldüğü görüldü.

deprem-sehri-kahramanmaras-8-ay-sonra-havadan-goruntulendi_kanal46_2

VATANDAŞLAR YENİDEN İNŞAATI BEKLİYOR

Kahramanmaraşlı vatandaşlar, şehrin bir an önce eski haline dönmesini istiyor. Menşur Saçma, "Kahramanmaraş'ın göbeği bu caddeler. Tekrar aynı şekilde yapılmasını talep ediyoruz. Yüksek bina olması şart değil, zemin artı dört beş kat olsun ama merkezimiz tekrar ayağa kalksın. Çünkü bu alanlar ayağa kalkmazsa, şehir merkezimiz yok olacak." şeklinde konuştu.

deprem-sehri-kahramanmaras-8-ay-sonra-havadan-goruntulendi_kanal46_6

SAHİPSİZLİK VE RANT ARAYIŞLARI ELEŞTİRİLDİ

Diğer bir vatandaş olan Hacı Mustafa Özçelebi ise, "Cumhurbaşkanımızın Allah yokluğunu vermesin. Kahramanmaraş ayakta kendi kendini idare ediyor fakat sahipsiz bir memleket. Her taraf garip gureba halde burası merkezi bir yer. Her gün akşam eve giderken ve sabah gelirken moralim bozuluyor. Selam verip selam aldığım arkadaşlarım yok. İş yerleri ve yaşam alanları yok. Bir vurdumduymazlık var, lakayıtlık var. Bazı şeyleri elini taşın altına koyan kimse yok. Herkes rant peşinde." şeklinde eleştirilerde bulundu.

deprem-sehri-kahramanmaras-8-ay-sonra-havadan-goruntulendi_kanal46_5

Kahramanmaraş'ın deprem sonrası toparlanma süreci hala devam ederken, vatandaşlar şehirlerinin yeniden ayağa kalkmasını umutla bekliyorlar.

deprem-sehri-kahramanmaras-8-ay-sonra-havadan-goruntulendi_kanal46_4

Editör: İsa Aslantaş