Kahramanmaraş 6 Şubat 2023 depremlerinin ardından adeta küllerinden yeniden doğuyor. Vali Mükerrem Ünlüer, deprem sonrası ağır hasarlı binaların yıkımının devam ettiğini ve şehrin yeniden inşa edildiğini açıkladı.

7 bin 491 binanın depremde yıkıldığını ve 4 bin 500 binanın da acil olarak yıkılıp enkazının kaldırıldığını belirten Ünlüer, 35 bin 500 civarında ağır hasarlı binanın da özel sektör tarafından yerlerinden kaldırılmaya başladığını ifade etti.

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, deprem sonrası kent merkezinin yeniden tasarlandığını ve bu kapsamda belirlenen rezerv alanlarda kalan binaların, sağlam olsalar bile yıkılacağını açıkladı. Ünlüer, "Buralarda özel tasarım yapıyoruz. Birincisi, oranın yapısına göre hem mimarisini hem coğrafi durumunu hem de durumuna özel tasarımlar yapılıyor ve arada birkaç bina da bu tasarımı etkilediği için kaldırılıyor. Yoksa o binalar hasarlı olduğu için değil, o tasarıma uymadığı için yıkılıyor" dedi.

Şu an itibarıyla enkaz kaldırma oranının yüzde 93 olduğunu ve kalan kısmın da mahkemelik veya nitelikli yıkım gerektiren binalardan oluştuğunu belirten Ünlüer, bu binaların da kısa sürede mahkeme sonuçlarına göre kaldırılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Atama Kararları: Kahramanmaraş'ta Değişim! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Atama Kararları: Kahramanmaraş'ta Değişim!

Kahramanmaraş'ın bir numaralı sorunu olan konut sıkıntısını çözmek için de çalışmaların devam ettiğini kaydeden Ünlüer, bu kapsamda hem yeni yerleşim yerlerine hem de yıkılan binaların yerlerine konut yapıldığını söyledi. Şehir merkezi için yeni bir plan uygulandığını ve bu plan çerçevesinde belirlenen rezerv alanlarda kalan binaların sağlam olsalar bile yıkılacağını vurgulayan Ünlüer, "Şimdi iki şekilde konut üretiyoruz. Birincisi; önceden belirlediğimiz rezerv alanlarda şu an itibarıyla, oralarda yaklaşık 41 bin konutumuzun yapımı devam ediyor, bunların 18 bin konutunu da vatandaşlarımıza, hak sahiplerimize dağıttık ve her ay kura çekerek devam edeceğiz. İkincisi; kentsel tasarım ve kentsel dönüşüm dediğimiz kısımdır" dedi.

Sağlam olup da rezerv alana girdiği için yıkılacak binalarda yaşayanların mülkiyet haklarının da korunacağını ifade eden Ünlüer, "Bizim burada birinci amacımız, mülkiyeti korumak. Bunun imkansız olduğu yerlerde de vatandaşa öneri getiriyoruz. Diyoruz ki; değerini kamulaştırarak parasını veriyoruz ya da rezerv alandan eş değer konut veriyoruz. Burada tamamen vatandaşımızın takdirine bırakıyoruz" dedi.

Kenti depreme dayanıklı hale getirmek istediklerini ve çalışmaların da bu çerçevede ilerlediğini belirten Ünlüer, "Şu an itibarıyla bizim ilimizde, kentsel olarak düşündüğümüz il ve ilçelerimizde, 21 bin bağımsız birimi planlamış durumdayız. İlk etap olarak 10 bin bağımsız birimin şu anda yapımı devam ediyor. Bir kısmı hemen hemen ince işlere gelmiş durumda, bir kısmı da zemin iyileştirmesinde. 1-1,5 yıl içerisinde, bu 21 bin bağımsız birimi bitireceğiz. Şehir merkezini tamamen tasarlamış ve yenilemiş olacağız" diye konuştu.