MADO Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Kanbur: ''İstiklal Madalyası Kahramanmaraşlının gurur nişanesidir!''

Kahramanmaraş, Kahramanmaraş'a İstiklal Madalyası verilişinin 95. yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, "İstiklal madalyası, Kahramanmaraşlının gurur nişanesidir" ifadelerini kullandı.

MADO Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Kanbur: ''İstiklal Madalyası Kahramanmaraşlının gurur nişanesidir!''

Maraş Milli Mücadelesinin Türk Kurtuluş Savaşında ayrı bir önem taşıdığını ifade eden Erdal Kanbur, Anadolu'da bağımsızlığa olan inancın Maraş'ın kurtuluşu ile pekiştiğini kaydetti. Bunun neticesinde Maraşlının, Gazi Meclis tarafından İstiklal Madalyası ile ödüllendirildiğini anımsatan Kanbur, mesajında şu düşüncelere yer verdi:

"Takvim yapraklarındaki tarihleri önemli kılan, o günün yaşanmışlıklarıdır. Kahramanmaraşlı için anlam taşıyan günlerin en önemlilerinden birisi ise 5 Nisan'dır. Maraş halkının cesaret, azim ve kararlılık neticesinde 12 Şubat 1920'de ulaştığı zafer, 5 Nisan 1925'te Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile taçlandırılmıştır. Maraşlının 'Milli mücadelede yararlılık göstermeyen tek bir Maraşlı yoktur' cevabı üzerine tüm kente verilen bu madalya, taşıdığı anlam itibariyle de çok özeldir. Çünkü bir kentin benlik düşüncesinden sıyrılıp, bir ve beraberlik duyguları ile "biz" olma erdemini göstermesinin en belirgin örneği, istiklal madalyamızdır. Bu duygu ve düşüncelerle 5 Nisan Madalya günümüzü tebrik ediyor; bu toprakları bizlere vatan kılan şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum."

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2020, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66