banner77

Milletvekili Ali Öztunç: Yeni yerleşim yerleri ovalara yapılmasın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, düzenlediği basın toplantısında yaşanan deprem ile ilgili açıklamalarda bulundu. Öztunç, “Yazıktır, günahtır Kılılı, Küpelikız tarafına konut yapacaklar. Bu alanlar fay hattının olduğu alanlar. Canımız yandı, bir daha mı canımızı yakacaksınız?” dedi.

Milletvekili Ali Öztunç: Yeni yerleşim yerleri ovalara yapılmasın

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi 7,7 ve Elbistan ilçesinde 7,6 büyüklüğündeki 2 büyük deprem 10 ili doğrudan etkilerken unutulmayacak yıkımlara ve can kayıplarının yaşanmasına neden oldu. Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremin ilk saatlerinden itibaren saha çalışmalarına başlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Kahramanmaraş basını ile bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

Öztunç, yeni yapılaşma alanlarının ovalara yapılmaması gerektiğini ve detaylı bir zemin etüdü çalışması yapılarak inşaların başlanması gerektiğini vurguladı.

Deprem sonrası birçok vatandaşları kaybetmenin acısını yaşadıklarını söyleyen Öztunç, “Biz depremin başından beri koordineli şekilde çalışıyoruz ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlığında 24 belediyemiz burada çok önemli çalışmaları mevcut. KASKİ’nin şu anda görevini ASKİ yapıyor. Çünkü birçok KASKİ görevlisi ya hayatını kaybetti ya da depremden büyük ölçüde etkilendi. Bir şekilde hep birlikte yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz” dedi.

“Elbistan’a Yapılacak Olan Konut Yeri Sel Bölgesi”

Elbistan’a yapılacak olan yeni yerlerim yerinin sel bölgesi olduğunu ifade eden Ali Öztunç, “Defalarca söyledim, burası deprem bölgesidir diye. Deprem gerçeğini asla engelleyemeyiz ancak önlem alabiliriz. Ben her yerde bu konu hakkında konuştum ama bana ‘sen herkesi korkutuyorsun’ dediler. Keşke yanılsaydım ama maalesef deprem meydana geldi. İlk günden itibaren deprem bölgelerine 2 bin tır yardım getirdim. Dün Ankara’da ihale yapılmış. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı ve TOKİ 714 binanım ihalesini yapmış. Daha enkazlar yerlerde duruyor 1 Milyar TL’den fazla paraya Elbistan’daki Şardağı’nın eteğinde ev ihalesi yapılmış. Burası dağ hunisi olan bir yer ve sel bölgesidir. O bölgeye 714 adet bina dikilecekmiş. Yazıktır, günahtır Kılılı, Küpelikız tarafına konut yapacaklar. Bu alanlar fay hattının olduğu alanlar. Canımız yandı, bir daha mı canımızı yakacaksınız?” diye konuştu.

“Yeni Yerleşim Yerleri Ovalara Yapılmamalı”

Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilen yeni yerleşim yerlerinin kesinlikle yapılmaması gerektiğinin altını çizen Milletvekili Öztunç, “Etüt çalışması yapılmamış, ama bakanlık yetkilileri yaptık demişler. Zemin etüdü yapmak 1 günde 2 günde olacak bir şey değil, en az 1 aylık çalışma sonrası belli olan bir şey. Artçı sarsıntılar şiddetli bir şekilde devam ederken yerlere beton serilmez. Kenti kuzey taraflara yapalım, neden ovalara gidiyoruz? Trabzon Caddesi 2 katlı 3 katlı yapılarla yapılsın ama yerleşim yerleri ovalara yapımasın. 80 bin konutu 4 ayda bitireceklerini söylediler ama bitmez, bitiremezler. Kahramanmaraş’a ilk giren Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleriydi ve 309 canı sağ olarak kurtarmayı başardılar. Allahtan belediyelerimiz var da enkazdan insanlarımızı çıkarmayı başardılar. Yeniden inşa edecekleri yerleri ovalara inşa etme kararı almışlar lütfen bunu yapmayınız. Daha hangi müteahhidi zengin yapacaksınız? Daha dün Elbistan’ın ihalesi yapılmış. Bu ne acele? Elbistan’da inşa edecekleri ev bölgesi sel bölgesidir ve buraya ev inşa edilemez” ifadelerini kullandı.

“Yetkilileri Zamanında Uyardık”

Deprem öncesi yetkilileri deprem konusunda defalarca uyardıklarını aktaran Öztunç, şunları dile getirdi: “Kahramanmaraş’taki vatandaşların halen binlerce çadır ihtiyacı vardır. Biz her gün çadır dağıtmaya devam ediyoruz. Bunları unutmamışken, ev yapmaya kalkışıyorlar. Deprem anında AFAD işe yaramıyorsa ne yapacağım AFAD’ı. Fay hattına hastane, AFAD binası kurdular. Yapmayın etmeyin. Bunların hepsini zamanında uyardık. İnşallah bu memleketi hep birlikte siyasi ayrım gözetmeksizin ayağa kaldıracağız. Yeni yerleşim yerlerini iyi analiz edip o şekilde yapalım. Fay hattı bölgesine ev inşa etmeyelim, ovalara ev inşa etmeyelim. Kurt yediği ayazı unutmazmış. Maraş halkı depremin ilk 5 gününde yaşadığı anıları unutmayacaktır. Evlerimiz sağlam zeminli yerlere yapılsın.  

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2023, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67