Ölmez: Türkiye tarımın yeniden düzenlenme zamanı gelmiştir!

Mali Müşavir ve İş İnsanı Fatih Ölmez TÜRK-İŞ'in, "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın Temmuz 2022 sonuçları açıklamasının ardından gıda politikasına dikkat çeken bir açıklama yaptı. Ölmez, “Türkiye’de artık tarımın yeni bir anlayış ve modelle yeniden düzenlenme zamanı gelmiştir” dedi.

Ölmez: Türkiye tarımın yeniden düzenlenme zamanı gelmiştir!

TÜRK-İŞ'in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın Temmuz 2022 sonuçları açıklandı. Açıklamanın ardından rakamları değerlendiren Ölmez, Türkiye’de artık tarımın yeni bir anlayış ve modelle yeniden düzenlenme zamanı geldiğini ifade etti. Ölmez şu tespitlerde bulundu;

“Bu ay 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden "açlık sınırı" 6 bin 840 lira. Ortalama meyve kilogram fiyatı yaklaşık 16,95 lira.

Son iki yıldan beri gerek küresel boyutta devam eden pandemiyle birlikte dünyadaki tedarik sistemlerinde yaşanan değişiklikler gerekse de yurt içindeki ekonomik koşullar nedeniyle ülkemizde çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

Öncelikle ülkemizde uzun vadeli bir tarım politikasının oluşturulamamış olması bugün yaşadığımız sıkıntıların temel nedeni olarak görülmelidir. Ülkede ne akılcı bir üretim planlaması yapılmış ne de kalıcı önlemlerle üretim güvence altına alınabilmiştir. Son dönemde yaşanan kur sıkıntısı da çözümleri daha da güçleştirmiştir.

Tarım girdileri (tohum, gübre, tarım kimyasalları, mazot vb.) önemli ölçüde ithalata dayanmakta ve bu nedenle girdi fiyatlarında dövize endeksli artışlar meydana gelmektedir. Ayrıca enflasyon nedeniyle maliyetlerde de önemli artışlar olmuş ve bu durum karşısında da üreticiler yalnız bırakılmıştır. Türkiye’de artık tarımın yeni bir anlayış ve modelle yeniden düzenlenme zamanı gelmiştir.

Öncelikle şunu belirmekte yarar var. Gün üretim yapma ve ürüne sahip olma zamanıdır. Satışın dünden daha kolay olacağı muhakkak, ülkenin genel ekonomik koşullarının iyileştirilmesi her sektör için kaçınılmaz bir zorunluluktur.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in dediği gibi “Her geçen günü yeni bir zamla açıyor, yeni bir  kaygıyla kapatıyoruz”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67